צילום: דובר צה"ל
כוח צבאי במקום המנהרה השלישית בצפון

צה"ל: איתרנו מנהרה שלישית שחצתה מלבנון לישראל

לפי הצבא, "תוואי המנהרה נמצא בשליטת צה"ל ואינו מהווה איום. התוואי, כמו יתר התוואים, מולכד על ידי צה"ל וכל מי שייכנס אליו מצדו הלבנוני מסכן את חייו". נתניהו הזהיר: ערוכים לתגובה חזקה אם חיזבאללה יעשה טעות גדולה
משה שטיינמץ וכרמלה מנשה
11 בדצמבר 2018
15:24
עודכן ב 16:26

 צה"ל הודיע אחר הצהריים (שלישי) כי אותרה מנהרה שלישית שחצתה משטח לבנון לישראל. מיקום המנהרה לא נמסר. לפי הודעת הצבא, "לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית נוספת שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל. תוואי המנהרה נמצא בשליטת צה"ל ואינו מהווה איום".


עוד נמסר כי "התוואי, כמו יתר התוואים, מולכד על ידי צה"ל וכל מי שייכנס אליו מצדו הלבנוני מסכן את חייו. צה"ל פועל בשעות אלה לביצוע תהליך מחקר על תוואי המנהרה. האחריות על חפירת המנהרות משטח לבנון מוטלת על ממשלת לבנון. מדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל".עוד נמסר כי "כוחות צה"ל ממשיכים לפעול על פי התוכנית הסדורה שאושרה להמשך איתור וחשיפת מנהרות טרור".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם לוחמים בפיקוד צפון והזהיר כי צה"ל ערוך "אם חיזבאללה יעשה טעות גדולה ויחליט לפגוע בנו או להתנגד לפעולה". נתניהו איים כי חיזבאללה "יחטוף מכות שהוא לא יכול לדמיין".

ראש הממשלה ציין כי המבצע בצפון הוא צעד "חשוב מאוד" ואמר שהניסיונות "להגחיך את המבצע הם המגוחכים". נתניהו העריך כי ארגון הטרור מבין שצה"ל ערוך היטב אם תהיה תגובה למבצע חשיפת המנהרות.

במקביל, יוניפי"ל, כוח האו"ם המוצב בגבול לבנון-ישראל, מאשר את קיומה של מנהרה שנייה באזור שבו נמצאה מנהרת חיזבאללה הראשונה. בהצהרה שפרסם מפקד כוח המשימה של יוניפיל לאחר שנפגש היום עם נשיא לבנון מישל עון ויו''ר הפרלמנט בלבנון נביה ברי, אמר מפקד הכוח כי הפגישה שערך עם השניים הייתה פרודוקטיבית מאוד וכי הוא סקר בפניהם את ההתפתחויות בנוגע למנהרות ב"קו הכחול".

מוקדם יותר אמר נשיא לבנון מישאל עון כי "ישראל מסרה לנו דרך ארצות הברית שאין לה כוונות התקפיות". עון הוסיף כי ללבנון אין כוונות תוקפניות ולכן אין סכנה לשלום במבצע הזה. לדבריו, לבנון צריכה לנקוט אמצעים מסוימים עד שהסיבה למחלוקת הזאת תוסר. עון הדגיש כי לבנון נכונה להסיר את הסיבות למחלוקת הזאת אחרי שהיא תקבל דוח סופי ו"נקבע את הנושאים שיש לטפל בהם".