כוח יוניפי"ל בדרום לבנון
צילום: אי-פי

"אם לא מחפשים את פעילות חיזבאללה בדרום לבנון, גם לא מוצאים"

גורמים שנכחו בפגישה של סגן ראש ממשלת איטליה עם השר גלעד ארדן אמרו כי הוא התייחס לביקורת כלפי כוח יוניפי"ל, שבראשו עומד איטלקי – והביע תמיכה בהרחבת המנדט של כוח האו"ם. בארגון הלינו לאחרונה שנמנעת מאנשיהם כניסה לאזורים בדרום לבנון ואף מופעלת אלימות נגד הפקחים
גילי כהן
12 בדצמבר 2018
08:26

סגן ראש ממשלת איטליה, מתיאו סאלוויני, תומך בהרחבת המנדט של כוח יוניפי"ל של האו"ם המוצב בלבנון. גורמים שנכחו בפגישה בין סאלוויני, המבקר כעת בישראל, לבין השר גלעד ארדן טענו היום (רביעי) כי סאלוויני התייחס לביקורת שהופנתה כלפי הארגון, שמפקדו כיום הוא איטלקי, ואמר כי "אם לא מחפשים את הפעילות של חיזבאללה בדרום לבנון – אז גם לא מוצאים".

הגורמים ציינו כי שר הפנים האיטלקי הביע תמיכה בהרחבת המנדט של כוח האו"ם, שמתאר בדוחותיו קשיים בפעילותו. ביוניפי"ל אומרים כי נמנעת מאנשי הכוח הכניסה לאזורים פרטיים בדרום לבנון, בניסיון לעמוד על הפעילות של חיזבאללה באזור. מהדוחות עולה כי הפקחים אף סופגים לעיתים גם אלימות בפעילותם.

בעיצומו של מבצע "מגן צפוני", בישראל מנסים כעת לייצר הישגים מדיניים בעקבות גילוי המנהרות בצפון ולדרוש גינוי לחיזבאללה. בנוסף, בירושלים פועלים בימים אלה גם לגיבוש הצעת החלטה במועצת הביטחון שתעסוק בסוגייה.

נשיא לבנון, מישל עון, אמר אתמול כי ישראל העבירה ללבנון מסר על רקע המבצע בצפון, שלפיו אין לה כוונות התקפיות כלפי לבנון. בפגישה עם נשיא אוסטריה, ציין עון כי המסר הועבר לביירות דרך ארצות הברית, והוסיף כי "גם ללבנון אין כוונות תוקפניות - ולכן אין סכנה לשלום במבצע הזה".

דובר כוח יוניפי"ל, אנדרה טננטי, אמר השבוע בשיחה עם כאן חדשות ממפקדת הכוח בדרום לבנון שיש פער בין הרטוריקה הנשמעת משני צדי הגבול לבין המצב בשטח, שאותו תיאר כ"רגוע ותחת שליטה". לדבריו, שני הצדדים, הן ישראל ולבנון, הביעו בפני הכוח רצון שלא לדרדר את המצב להסלמה. "יש לנו נוכחות מסיבית בשטח", הוא מנסה להרגיע ומוסיף שהם מבינים היטב את הדאגה בצד הישראלי.