עבודות חשיפת המנהרות בגבול לבנון
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

תקרית בגבול לבנון: עימות בין חיזבאללה ליוניפי"ל

התקרית באה לאחר שישראל פנתה לכוח האו"ם בבקשה לסמן את קו הגבול במדויק בצד הלבנוני של הגדר. הרקע לעימות הוא חוסר שביעות הרצון של ארגון הטרור מכך שהאו"ם משתף פעולה עם ישראל
רועי שרון
12 בדצמבר 2018
20:04

המתיחות בגבול עם לבנון גוברת, על כך מעידה תקרית שאירעה אתמול (שלישי) בגבול ובה מחבלים של חיזבאללה מובילים חיילים של צבא לבנון ומתעמתים עם אנשי יוניפי"ל. התקרית באה לאחר שישראל פנתה לכוח האו"ם בבקשה לסמן את קו הגבול במדויק בצד הלבנוני של הגדר – מטרים ספורים ליד העבודות ההנדסיות של צה"ל.


הרקע לעימות הוא חוסר שביעות הרצון של ארגון הטרור מכך שהאו"ם משתף פעולה עם ישראל שחושפת מנהרות טרור של חיזבאללה במסגרת מבצע "מגן צפוני". חיזבאללה וחיילי צבא לבנון עיכבו את שני החיילים של כוח האו"ם שסימנו את הגבול במשך שעה וחצי.

בצה"ל מזהים הידוק בשיתוף הפעולה בין חיזבאללה לצבא הלבנוני מאז החל המבצע לפני תשעה ימים. אתמול הודיע צה"ל כי אותרה מנהרה שלישית שחצתה משטח לבנון לישראל. לפי הודעת הצבא, "לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית נוספת שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל. תוואי המנהרה נמצא בשליטת צה"ל ואינו מהווה איום".

עוד נמסר כי "התוואי, כמו יתר התוואים, מולכד על ידי צה"ל וכל מי שייכנס אליו מצדו הלבנוני מסכן את חייו. צה"ל פועל בשעות אלה לביצוע תהליך מחקר על תוואי המנהרה. האחריות על חפירת המנהרות משטח לבנון מוטלת על ממשלת לבנון. מדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל".

שלשום אמר דובר כוח יוניפי"ל, אנדרה טננטי, בשיחה עם כאן חדשות ממפקדת הכוח בדרום לבנון שיש פער בין הרטוריקה שאנחנו שומעים בשני צדי הגבול למצב בשטח שנמצא תחת שליטה ורגוע. לדבריו, שני הצדדים, הן ישראל ולבנון, הביעו בפני הכוח רצון שלא לדרדר את המצב להסלמה. "יש לנו נוכחות מסיבית בשטח", הוא מנסה להרגיע ומוסיף שהם מבינים היטב את הדאגה בצד הישראלי.