אדם מחטט באשפה בשוק מחנה יהודה בירושלים
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

יותר מחצי מיליון משפחות ומיליון ילדים בישראל חיים בעוני

דו"ח העוני האלטרנטיבי של "לתת": שליש מהילדים צמצמו את גודל הארוחות שלהם או דילגו על ארוחות. 55% מההורים נתמכי הסיוע נאלצו לוותר על רכישת תרופה או על טיפול רפואי נחוץ לילדיהם - כי לא היו יכולים לשלם
יובל אגסי
13 בדצמבר 2018
10:39

יותר מחצי מיליון משפחות ומיליון ילדים בישראל חיים בעוני – כך עולה מדו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון "לתת" לשנת 2018 שפורסם הבוקר (חמישי).

הדו"ח של הארגון מסתמך על ההכנסה הפנויה של משפחות ובודק את תשובותיהם של נתמכי סיוע, עובדי עמותות סיוע וסוקר את עמדות הציבור. כך למשל, כשליש מהילדים צמצמו את גודל הארוחות שלהם או דילגו על ארוחות. כ-80% מהילדים אינם יכולים למצות את הפוטנציאל האישי שלהם.

הדו"ח מצא גם כי לעניים נגישות חלקית לשירותי בריאות: 55% מההורים נתמכי הסיוע נאלצו לוותר על רכישת תרופה או על טיפול רפואי נחוץ עבור ילדיהם כי לא היו יכולים לשלם עבורם, פי ארבעה מאשר באוכלוסייה הכללית. כמו כן, 77% ממקבלי הסיוע לא היו יכולים לתקן ליקויים חמורים בביתם בגלל מצבם הכלכלי, ו-61% מהילדים התביישו להזמין חברים לביתם בעקבות תנאי המגורים שלהם. 70% מנתמכי הסיוע העידו כי הם שקועים בחובות, פי שניים בהשוואה לאוכלוסייה הכללית (34.1%).

גם מצבם של הקשישים החיים בעוני עגום. ל-92% מהקשישים הנתמכים קצבת הזקנה אינה מאפשרת קיום בכבוד. 79% אמרו כי הם חווים בדידות, ויותר מחצי (58%) זקוקים לשיפוץ בביתם כדי להתאימו למצבם הבריאותי - אך אינם יכולים לבצעו.

ח"כ ויו"ר שדולת המשפחה, איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), הגיבה כי "הדו"ח מעיד על הניתוק הקשה של ממשלה שסובלת מעיוורון מבחירה. שום פקקים עם מכוניות חדשות או תורים בנתב"ג לא יכולים להסתיר את חרפת הרעב של מיליון ילדים". לדבריה, "מי שאינו מבין מהי המשמעות של מיליון ילדים רעבים, גם אם לא רואים מחזות אימה של בטן נפוחה - כי תמיד יש לחם לבן ומרגרינה זמינה, לעולם לא ינסה לפתור את הבעיה ואת הפערים החברתיים".