עבודות נטרול המנהרות בצפון

הערכה ביוניפי"ל: המנהרות שנחשפו חצו את הקו הכחול

על פי הדיווח בעיתון "אלחיאת" היוצא לאור בלונדון, אנשי כוח האו"ם המוצב בגבול מעריכים כי המנהרות של חיזבאללה חצו את קו הגבול, דבר שייאלץ את ממשלת לבנון לנקוט בעמדה ברורה
ערן זינגר
15 בדצמבר 2018
10:24

מנהרות חיזבאללה בצפון: העיתון "אלחיאת" היוצא בלונדון דיווח הבוקר (שבת) כי מהחקירה של אנשי יוניפי"ל בשלוש המנהרות שנחשפו על ידי כוחות צה"ל עד כה עולה כי לא נמצאו פתחים למנהרות הללו בשטח ישראל.

עם זאת, ההערכה ביוניפי"ל היא שהמנהרות חצו את קו הגבול הכחול בין שתי המדינות, דבר שיציב את הממשלה בביירות מול אתגר, ויאלץ אותה לנקוט עמדה ברורה בעניין.

גורם דיפלומטי אמר לעיתון כי ישראל צפויה להמשיך ללחוץ בעניין המנהרות על יוניפי"ל ועל ממשלת לבנון.

בדיווח נאמר כי לאנשי יוניפי"ל אין סמכות להיכנס לבתים שבהם על פי החשד נמצאים פתחי המנהרות, וכי כל שביכולתם לעשות הוא לעדכן בעניין את צבא לבנון. אך העובדה שהמנהרות חצו את קו הגבול מכריחה את כוח האו"ם לפעולה ברורה בשטח הלבנוני.

ביום שלישי האחרון התרחשה תקרית חריגה בגבול לבנון, ובה מחבלים של חיזבאללה הובילו חיילים של צבא לבנון והתעמתו עם אנשי יוניפי"ל. התקרית הגיעה לאחר שישראל פנתה לכוח האו"ם בבקשה לסמן את קו הגבול במדויק בצד הלבנוני של הגדר – מטרים ספורים ליד העבודות ההנדסיות של צה"ל.

הרקע לעימות הוא חוסר שביעות הרצון של ארגון הטרור מכך שהאו"ם משתף פעולה עם ישראל שחושפת מנהרות טרור של חיזבאללה במסגרת מבצע "מגן צפוני". חיזבאללה וחיילי צבא לבנון עיכבו את שני החיילים של כוח האו"ם שסימנו את הגבול במשך שעה וחצי.