צה"ל: אותרה מנהרת טרור רביעית שחצתה מלבנון לישראל

בהודעה הצבא נמסר כי המנהרה התגלתה בסוף השבוע, והתוואי שלה מולכד: "האחריות מוטלת על ממשלת לבנון"
רועי שרון
16 בדצמבר 2018
10:02

צה"ל הודיע הבוקר (ראשון) כי מנהרת טרור נוספת שחצתה משטח לבנון משטח ישראל התגלתה בסוף השבוע. מדובר במנהרה הרביעית שאותרה מאז החל מבצע מגן צפוני בגבול עם לבנון.

בהודעת הצבא נמסר כי תוואי המנהרה מולכד, וכי "כל מי שייכנס אליו מצדו הלבנוני מסכן את חייו". עוד נאמר: "האחריות על חפירת המנהרות משטח לבנון מוטלת על ממשלת לבנון. מדובר בהפרה חמורה של החלטה 1701 וריבונות מדינת ישראל".

העיתון "אל-חיאת" היוצא בלונדון דיווח אתמול כי מהחקירה של אנשי יוניפי"ל בשלוש המנהרות הנוספות שנחשפו על ידי כוחות צה"ל, עולה כי לא נמצאו פתחים למנהרות הללו בשטח ישראל. עם זאת, ההערכה בכוח האו"ם היא שהמנהרות חצו את קו הגבול הכחול בין שתי המדינות - דבר שיציב את הממשלה בביירות מול אתגר, ויאלץ אותה לנקוט עמדה ברורה בעניין.

בדיווח נאמר כי לאנשי יוניפי"ל אין סמכות להיכנס לבתים שבהם על פי החשד נמצאים פתחי המנהרות, וכי כל שביכולתם לעשות הוא לעדכן בעניין את צבא לבנון. יחד עם זאת, העובדה שהמנהרות חצו את קו הגבול מכריחה את כוח האו"ם לפעולה ברורה בשטח הלבנוני.

המנהרה האחרונה בגבול הצפון אותרה ביום שלישי שעבר, ומיקומה לא נמסר. בשבוע שעבר נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם לוחמים בפיקוד צפון והזהיר כי צה"ל ערוך "אם חיזבאללה יעשה טעות גדולה ויחליט לפגוע בנו או להתנגד לפעולה". נתניהו איים כי חיזבאללה "יחטוף מכות שהוא לא יכול לדמיין".

נתניהו ציין כי המבצע בצפון הוא צעד "חשוב מאוד" ואמר שהניסיונות "להגחיך את המבצע הם המגוחכים". נתניהו העריך כי ארגון הטרור מבין שצה"ל ערוך היטב אם תהיה תגובה למבצע חשיפת המנהרות.