אולם הנוסעים בנתב"ג
צילום: אבי דישי, פלאש 90

רגע לפני מאסר: מנהלת הלשכה של מיסז'ניקוב נמלטה מהארץ

מרי אגדזניאן, שאמורה הייתה לשאת 26 חודשי מאסר בגין עוקץ של קשישים במאות אלפי שקלים, עזבה את הארץ באמצעות דרכון זר. רק אחרי יותר משנה החלו בפרקליטות לבדוק מדוע לא התייצבה בכלא
רועי ינובסקי ויאנה בריקסמן
16 בדצמבר 2018
11:09

מחדל של רשויות האכיפה: מנהלת הלשכה של השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב, מרי אגדזניאן, הצליחה להימלט מהארץ זמן קצר לפני שהייתה אמורה להיכנס לכלא בגין עבירות מרמה חמורות, כפי שנחשף היום (ראשון) בכאן רקע בשפה הרוסית. הפרקליטות החלה לבדוק את הנושא רק לאחרונה – יותר משנה אחרי שהמנהלת לשעבר הייתה אמורה להתייצב – בעקבות החשיפה בנושא ברדיו כאן רקע ברוסית.

אגדזניאן ניהלה את הלשכה של שר התיירות לשעבר ונחשבה לדמות מוכרת בסניף המקומי של ישראל ביתנו בראשון לציון. בית המשפט גזר עליה 26 חודשי מאסר בגין הונאה של עולים מרוסיה, בעיקר קשישים. בין השאר, קבע בית המשפט כי היא גבתה מהם מאות אלפי שקלים במרמה בטענה שמדובר במקדמה לדיור ציבורי. רק מאוחר יותר התברר שמדובר בתרגיל עוקץ.

האזינו לסיפור המלא בכאן רשת ב

בעקבות הרשעתה בפרשת ההונאה החמורה, היא הייתה אמורה להתחיל לשאת את עונש המאסר שלה ב-19 בנובמבר 2017, אלא שכמה ימים קודם לכן היא ברחה מהארץ. בשב"ס דיווחו לפרקליטות על כך שהיא לא התייצבה למאסר, אך הנושא לא טופל ואיש לא יצר קשר עם בני משפחתה או עורך דינה כדי להבין היכן היא נמצאת.

הנושא עלה בפרקליטות רק בחודש האחרון, בעקבות פרסומים, תלונות ושאילתות בעניין שהוגשו הן מטעם נפגעי העבירה והן על ידי רדיו כאן רקע. רק בעקבות כך, המשטרה והפרקליטות החלו לבדוק את המקרה ואת האפשרות שאגדזניאן ברחה מהארץ באמצעות דרכון זר, שלא היה מסונכרן עם צו עיכוב היציאה מהארץ שהוצא לדרכונה הישראלי.

במסגרת גזר הדין, מנהלת הלשכה לשעבר הייתה אמורה לפצות ב-400 אלף שקלים את נפגעי העוקץ. מרבית הסכום, 300 אלף שקלים, כלל לא הועבר לקורבנות ואיש לא פיקח על כך שהוא מגיע כפי שקבע בית המשפט.

 בנוסף, מתברר כי יום לפני שהייתה אמורה להתייצב למאסר, בן זוגה הגיע לתחנת משטרה בראשון לציון ודיווח שהיא נעלמה יחד עם בתה בת השלו. אגדנזיאן נמצאת בקשר עם גורמים בארץ, ואמרה להם כי אין לה דרך להחזיר את הכספים. לדבריה, היא פעלה אז בשליחות גורמים אחרים בישראל ביתנו, בהם ממלא מקום ראש עיריית ראשון לציון לשעבר ודים קירפיצ'וב, שהיה אז בן זוגה ונפטר לפני שנתיים.