נתניהו, כץ ובנט בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עימות בישיבת הממשלה – השרה שקד לרה"מ: "תפסיק לחרטט"

חילופי דברים קשים בין שרי הליכוד והבית היהודי על רקע פיגועי הימים האחרונים ביהודה ושומרון. נתניהו לבנט: "שמענו את האולטימטום שלך". בנט בתגובה: "הלוואי ואת אותה עוצמה שאתה מפעיל כלפינו תפעיל כלפי האויב". הליכוד: "מופע אימים ילדותי של בנט"
יואב קרקובסקי ומיכאל שמש
16 בדצמבר 2018
12:42

עימות חריף פרץ הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה בין ראש הממשלה ושרי הליכוד לבין שרי הבית היהודי על רקע הדרדרות המצב הביטחוני ביהודה ושומרון. במהלך הוויכוח אמרה השרה איילת שקד לראש הממשלה ולשר ישראל כץ: "תפסיקו לחרטט".

הישיבה התקיימה לאחר ששרי הבית היהודי מתחו ביקורת על ראש הממשלה במהלך הפגנת ראשי הרשויות ביהודה ושומרון. השר זאב אלקין פנה ליו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט ואמר לו כי "זו בדיחה לגלגל את האחריות המשפטית על ראש הממשלה כשתיק המשפטים נמצא אצל איילת שקד מהמפלגה שלך".

השרים בנט ושקד שבו ואמרו כי יש למנות את נפתלי בנט לשר ביטחון במשרה מלאה. "איבדנו את ההרתעה, צריך לשחרר את ידי צה״ל מאזינים של פייק משפט ופייק מוסר", אמר בנט. "ישראלים נהרגים בגלל שהמחבלים הפסיקו לפחד". 


ראש הממשלה נתניהו השיב על כך: "זה ניסיון פוליטי נואל, היו הרבה שרי ביטחון וראשי ממשלה בעבר. שמענו את האולטימטום שלך". בנט השיב לו: "הלוואי ואת אותה עוצמה שאתה מפעיל כלפינו תפעיל כלפי האויב. הפיגוע בבית אל קרה לא בגלל בג״ץ אלא כי צה״ל כבול, שלא באשמתו, בידי משפטיזציה". השר אלקין שב ותקף את השרה שקד והזכיר לה כי היא שרת המשפטים. נפתלי בנט מיהר להגן על שותפתו: "הלוואי שבביטחון היו עושים את מה שאיילת עשתה במשפטים".


השר ישראל כץ נחלץ אף הוא לעזרת ראש הממשלה ואמר כי נתניהו יכול להיות ראש ממשלה וגם שר ביטחון וכי היו תקדימים רבים לכך בעבר. "לא צריך לערב בין הצבעה על אישור תפקיד לבין דיון על נושאים כאלה ואחרים, שניתן לדון בהם במקומות אחרים ונסיבות אחרות,, אמר כץ לבנט. "להגיד ששר ביטחון אחראי על פרצה בגדר בבית אל זו אמירה חסרת כל בסיס וראייה לא נכונה של התפקיד". כץ הוסיף כי יש לו יש לי ניסיון מבצעי משרות בצה"ל לא פחות מאשר לבנט "וזה לא נושא שקשור לשר ביטחון. יש רמטכ"ל, אלוף פיקוד, מפקד אוגדה והרבה אחרים בדרך".

לשרה שקד אמר כץ: "הוטל עלייך לדאוג לקיצור משך הזמן של הריסות בתי מחבלים. מדוע אתם תוקפים את ראש הממשלה בנושא?. ואם כפי שאת אומרת, אכן הסדרת את זה, אז בוודאי שלא צריך לתקוף". על כך השיבה השרה שקד לנתניהו וכץ: "תפסיקו לחרטט".

חילופי הדברים בקשים נמשכו גם מחוץ לישיבה, בהודעות המפלגות. מהליכוד נמסר כי "בנט פתח את הבוקר בהפגנה נגד הממשלה שבה הוא חבר, ולאחר מכן המשיך למופע אימים ילדותי בישיבת הממשלה בניסיון נואש לקבל את תיק הביטחון. ביטחון ישראל הוא מעל לפוליטיקה", אמרו בליכוד "ותיק הביטחון הוא לא סידור עבודה או ג׳וב לנפתלי בנט".

בתגובה מסרו בבית היהודי: "ראש הממשלה נתניהו משותק מאימת המשפטנים והאג. האויב מזהה זאת ולכן הפסיק לפחד. במקום להילחם בבית היהודי, הגיע הזמן שרוה״מ ייחלץ מאזיקי הפייק משפט והפייק מוסר, ויילחם בטרור.

בליכוד לא שתקו. גורם בסביבת ראש הממשלה אמר בתגובה כי "בניסיון הנואש שלו לקבל את תיק הביטחון, בנט לא מפסיק לפזר שקרים וכי בניגוד לדבריו, בתי המחבלים של רוצחי אלכסנדר לבלוביץ, לבנה מליחי, יוסף קירמה ונעמה ואיתם הנקין - נהרסו על ידי צה״ל. שאר הבתים שהזכיר בנט נמצאים בעיכובים משפטיים. אם לבנט חשוב העיקרון ולא הג׳וב, שיפנה לשרת המשפטים איילת שקד ויבקש לזרז את הריסתם. עד אז - מוטב שישתוק ויפסיק לשקר".