אדם צופה במסכי טלוויזיה בחנות חשמל בירושלים
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

התוכנית לביטול המכסים תימשך, אף שמחירי המוצרים לא ירדו כמצופה

בדיקה שערך משרד האוצר גילתה כי ביטול המכס על מקררים שהיה 10%-6% הביא לירידה של 1% בלבד במחירים. בהלבשה ירד גם כן המכס מ-6% ל-0% - אך המחירים ירדו ב-3%
עמית תומר
16 בדצמבר 2018
21:32

החלטתו של שר האוצר משה כחלון להאריך בשנה נוספת את כלל תוכניות ה"נטו" שלו, שבהן שורה של ביטולי מכסים ומסי קנייה, התקבלה - אף שהצרכנים לא נהנו מירידה במחירים כפי שהוערך. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

 מבדיקה שערך משרד האוצר התברר, למשל, כי ביטול המכס על מקררים שהיה 6%-10% הביא לירידה של 1% בלבד במחירים. בהלבשה ירד גם כן המכס מ-6% ל-0%, אך המחירים ירדו ב-3%. בטלוויזיות בוטל מס הקנייה שהיה 15%-30%, אך בפועל מחיריהן ירדו רק ב-13%.


למרות הנתונים, במשרד האוצר אומרים כי ביטול המכסים הביא להפחתת הוצאות משקי הבית ביותר מ-8%. תכנית זו עלתה כמיליארד שקלים וחצי לקופת המדינה. באוצר אמרו כי יבחנו לאורך שנת 2019 מדוע ההפחתה במחירים לא הייתה גדולה יותר.

מוקדם יותר היום, שר האוצר כחלון הגיש ערעור ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נגד חוות הדעת המשפטית במשרדו המתנגדת למינויו של הפרופסור ירון זליכה לראש ועדה שתמליץ על דרכים להורדת יוקר המחיה. זליכה אמר לאסתי פרז בכאן רשת ב' כי הרגיז את טייקוני הגז כלשונו, וכי המאבק במונופולים קשה משום שפקידים בכירים בממשלה מגנים עליהם. קודם לכן דווח כי היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, הודיע לכחלון כי אי אפשר למנות את זליכה לתפקיד בשל ניגוד עניינים.