הפרות סדר ליד בית המחבל

דיווחים פלסטיניים: צה"ל הורס את ביתו של המחבל שביצע את הפיגוע בברקן

לפי הדיווחים עשרות פלסטינים התקבצו ליד הבית במטרה למנוע את הריסתו. במקום התפתחו הפרות סדר עם כוחות צה"ל
משה ברקוביץ' ועומרי חיים
17 בדצמבר 2018
06:26

כוחות צה"ל החלו לפנות בוקר (שני) בהריסת ביתו של אשרף נעאלווה, המחבל שביצע את פיגוע הירי באזור התעשייה ברקן, כך לפי מקורות פלסטינים. במקום התקבצו עשרות פלסטינים במטרה למנוע מצה"ל להרוס את הבית, והתפתחו הפרות סדר.

דובר ממשלת הרשות הפלסטינית, יוסף אל-מחמוד, גינה את הריסת הבית ואמר כי היא נעשתה "במסגרת עונש קולקטיבי ונקמה, כחלק מההסלמה המטורפת שמבצעת ישראל נגד הפלסטינים". אל-מחמוד קרא לקהילה הבינלאומית לעצור את "התוקפנות הישראלית".ביום חמישי האחרון הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו לזרז הריסת בתי מחבלים, מתוך כוונה שההריסות יחלו בתוך 48 שעות. ההכרזה של נתניהו הגיעה בעקבות ביקורת בימין וקריאה של הציבור המתנחלי לעודד בנייה בשטחים בתגובה לפיגועים שהתרחשו בימים האחרונים.


ההנחיה של ראש הממשלה ושר הביטחון למעשה נגעה לשני בתים בלבד - ביתו של המחבל שהרג את לוברסקי, וביתו של המחבל שביצע את הפיגוע באזור התעשייה ברקן. גורמים המעורים בנושא אישרו כי שני הבתים היו אמורים להיהרס בשבוע הבא, וראש הממשלה הורה להקדים את הריסתם. לדברי הגורמים לא מדובר בהנחיה כוללת לכל בתי המחבלים.

נעאלווה אותר בשבוע שעבר בתום מצוד מתמשך מאז הפיגוע, במהלכו נעצרו כמה פלסטינים בחשד שסייעו למחבל להימלט ולהסתתר. במערכת הבטחון מעריכים שנעאלווה התכוון לבצע עוד פיגוע בזמן הקרוב. בפיגוע באזור התעשייה ברקן נרצחו זיו חג'בי בן 35 מראשון לציון וקים לבנגרונד-יחזקאל בת 28 מראש העין.