שביט, בספטמבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שבתי שביט: "ישראל קרובה מאוד להתפוצצות הבאה"

ראש המוסד לשעבר לכאן רשת ב': האסטרטגיה של ישראל היא כוח ועוד כוח, גירוש משפחות מחבלים או עונש מוות רק יחמירו את המצב. אנחנו הופכים לאט את המדינה לגטו, לחמאס יש סיבה לחגוג
בחצי היום
17 בדצמבר 2018
13:31

ראש המוסד לשעבר שבתי שביט אמר היום (שני) כי ישראל נמצאת קרוב מאוד להתפוצצות הבאה - עימות אלים העלול להתרחש ביהודה ושומרון, בעזה, בדרום לבנון עם חיזבאללה ואפילו בסוריה. בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', הוסיף שביט כי עימות עלול לפרוץ ביותר מחזית אחת.

לדבריו, ישראל הביאה עצמה למצב הזה במו ידיה, משום שהאסטרטגיה שלה היא "כוח ועוד כוח". "אני שותף להשקפה שהמצב לא נראה שהוא מתקדם בכיוון חיובי. הוא מתקדם בכיוון שלילי, אמר. "האסטרטגיה שננקטת על ידי ממשלת ישראל היא שהולכים מחיל או לחיל, כשמדובר בכוח, ולא כוללים באסטרטגיה כל מהלך, רעיון או כלי שיכול להרגיע את המצב. הכלי היחידי שמשתמשים בו הוא זה שיהפוך את המצב ליותר חמור".

האזינו לריאיון עם שביט

שביט יצא נגד הריסת בתי מחבלים ועל הצעת החוק לגירוש בני משפחותיהם, ואמר כי הם קורים מסיבות פוליטיות. "הכלים האלה, משתמשים בהם, או חידשו את השימוש בהם, כי חברי כנסת מאיימים להפיל את הממשלה. מי שלא רוצה להפיל את הממשלה נכנע ללחץ. להרוס בתים ולגרש משפחות הם אמצעים שלא מוכרים על ידי המשפט הבינלאומי, ולראיה היועץ המשפטי של ממשלת ישראל שמתנגד לנקיטת האמצעים האלה.

"אני מעריך שראש הממשלה התחבט והתחבט, כי אני יודע שהוא גם לא אוהב לאמץ את האמצעים האלה שבכל פעם המשתמשים בהם אנו זוכים לגינויים מכל גורם שקצת נגוע בליברליות בעולם. הוא לא שם וטו על ההחלטה הזו, כי אם הוא היה שם, אז יכול להיות שהבוקר היינו מדברים על סוף ימיה של הממשלה הזאת. אצלנו הכל פוליטי".

ראש המוסד לשעבר אמר עוד: "אנחנו הופכים לאט את המדינה לגטו, ומקיפים עצמנו בגדרות", בהתייחס לעצרת חמאס אתמול, אמר שביט כי לשלטון בעזה יש סיבה לחגוג. "אם אנחנו, מדינה ריבונית, ספגנו 500 רקטות וטילים ב-24 או 36 שעות ושתקנו, ולא נקטנו שום מהלך, ומה שהגיע כהסבר זה הרצאה של ראש הממשלה שנכונו לנו עוד אירועים ושצריך להקריב עוד קורבנות, מין נאום צ'רצ'יליאני – אז לחמאס יש סיבה לחגוג בעזה".

שביט הוסיף: "אנחנו היום נמצאים במצב, ותימרנו עצמנו למצב הזה, שבשביל להכיל את התקופה הזו שהיא מתוחה, והיא הליכה על הסף, ולמנוע התפרצות של משהו יותר חמור, אנחנו משלמים מחיר כבד בתחום ההתרעה שלנו".