נתניהו בישיבת הממשלה, בתחילת החודש
צילום: מרק ישראל סלם

המדינה ביקשה מבג"ץ ארכה של חצי שנה לפתרון סוגיית הגיור

בהודעה נכתב כי בשל מורכבות הסוגיה והצורך לבחון אותה מול השותפות הקואליציוניות לממשלה, לא היה די זמן לנתניהו להשלים את בחינתה
אמוץ שפירא
17 בדצמבר 2018
15:14

המדינה ביקשה היום (שני) מבג"ץ ארכה בת חצי שנה לליבון סוגיית הגיור בישראל. בהודעה נכתב כי בשל מורכבות הסוגיה והצורך לבחון אותה מול השותפות הקואליציוניות לממשלה, לא היה די זמן לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להשלים את בחינתה. עוד צוין בבקשה כי נתניהו הנחה שהממשלה לא תקדם הצעת חוק כזו או אחרת בסוגיה.

זוהי הפעם השלישית בתקופה האחרונה שבה מבקשת המדינה דחייה מבג"ץ בענייני חקיקה, בגלל בעיות פוליטיות. בחודש שעבר ביקשה המדינה ארכה עד מרץ לניסוח חוק גיוס חדש. ואולם בג"ץ נתן ארכה של חודש וחצי בלבד, עד 15 בינואר, ובקואליציה מעריכים כי הסיכוי להעביר את החוק קלוש. בקשות לדחיות נוספות הוגשו בעניין חוק הפונדקאות וחוק הגיוס.

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, מסר היום: "התנועה הרפורמית הביעה הסכמתה לבקשת הממשלה מבית המשפט להעניק לה פרק זמן נוסף של שישה חודשים לדיון בסוגיית הגיור. התנאים להסכמת התנועה היו התחייבות ברורה של הממשלה להימנע מכל צעדי חקיקה בתקופה זו ושדרוג המעמד האזרחי לכל גרי הצדק המעורבים בעתירה, באופן שיאפשר להם קבלת זכויות סוציאליות". 

קריב הוסיף כי "הסכמת התנועה נועדה למנוע פתיחת חזית נוספת בין העולם היהודי לבין ממשלת ישראל, בתקופה כה רגישה לקשר בין מדינת ישראל לבין התפוצות. עם זאת, הבהרנו לנציגי הממשלה כי התנועה הרפורמית לא תסכים למהלך כל שהוא, שיפקיד את המונופול בתחום הגיור בישראל בידי הממסד הרבני שעוין את המתגיירים ומקשה עליהם בכוונת מכוון".