כוחות משטרה בגרמניה
צילום: אי-פי

המוסד קיבל יותר מ-10 מיליון שקלים לאבטחת קהילות יהודיות בעולם

הסכום התקבל בתקופה האחרונה באמצעות אחד ממשרדי הממשלה, והוא נועד לתמוך בגורמי אבטחה מקומיים ולסייע לפעולות תיאום שונות. הרקע למהלך: עלייה בגילויי האנטישמיות והתגברות הטרור
גילי כהן
18 בדצמבר 2018
22:19

ישראל מממנת אבטחה של יהודים בחו"ל: היום (שלישי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המוסד קיבל לאחרונה יותר מ-10 מיליון שקלים באמצעות אחד ממשרדי הממשלה, המיועד לתגבר אבטחה על מוסדות של הקהילה היהודית ברחבי העולם. לפי גורמים ישראלים, הכסף נועד לתמוך בגורמי אבטחה מקומיים ולסייע לפעולות תיאום שונות.


הסכום המדובר לא מגיע ישירות מתקציב המוסד, אלא מתקציב המשרד הממשלתי, על מנת לאבטח את הקהילות. בכך, למעשה, מדינת ישראל מממנת אבטחה של יהודים החיים בחו"ל, ושאינם אזרחים ישראלים.

הרקע להעברת הכסף הוא העלייה באירועי האנטישמיות והתגברות הטרור בעולם. מדובר בנושא שנחשב לרגיש, שכן ישראל פועלת במדינות זרות ומשתתפת באבטחת כוחות ויהודים ברחבי העולם – אף על פי שהאחריות על כך אמורה להיות בידי אותן מדינות.

בסוף השבוע האחרון נערך בצרפת טקס לגינוי האנטישמיות והעלאת זיכרון השואה בבית הקברות היהודי סמוך לעיר שטרסבורג, שם חוללו 37 מצבות של יהודים מתקופת השואה. בין המשתתפים היה גם שר הפנים הצרפתי, כריסטיאן קסטאנר.

בתחילת החודש פרסמו 28 מדינות האיחוד האירופי הצהרה נגד האנטישמיות והבטחה לשמירת ביטחון היהודים. מועצת האיחוד לא אימצה את ההגדרה המחמירה לאנטישמיות כפי שרצתה אוסטריה, נשיאת האיחוד. כפשרה נכתב בהצהרה כי קיימת המלצה לחברות באיחוד להשתמש בהגדרה ככלי הדרכה או כלי עזר.

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר, אמר כי האיחוד האירופי אישר הצהרה חסרת תקדים לביטחון הקהילות היהודיות ולמאבק באנטישמיות באירופה. "אני מברך את החלטת מועצת האיחוד האירופי לאמץ את ההצהרה החשובה הזו למען המאבק באנטישמיות וההגנה על הקהילות היהודיות.

"ימים ספורים בלבד לאחר תוצאות סקר CNN שהציג עליה בתופעות האנטישמיות באירופה, ועם דעיכת זכר השואה - הצהרה זו הינה הכרה ברורה של ממשלות כל המדינות החברות באיחוד האירופי, כי נדרשת פעולה רצינית, הן פוליטית הן מעשית, למען טיפול באתגרים הברורים והספציפיים של שנאה עתיקה זו".