ח"כ זחאלקה וטיבי מגורשים ממליאת הכנסת

חוקי ההתיישבות וגירוש משפחות מחבלים אושרו בטרומית; טיבי: "תגיעו להאג"

החוק של ח"כ מוטי יוגב, המאפשר לגרש משפחות של מחבלים בתוך יהודה ושומרון, עבר ברוב של 69 תומכים מול 38 מתנגדים. אחריו עבר גם החוק המסדיר אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון שנמצאות על אדמות מדינה. ח"כים מהרשימה סולקו מהאולם: "תתביישו לכם, פושעי מלחמה"
זאב קם
19 בדצמבר 2018
12:37
עודכן ב 13:16

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית את חוק גירוש משפחות המחבלים של ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי ואת חוק הסדרת ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון, שיזמו ח"כ יואב קיש (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). ח"כ אחמד טיבי תקף בחריפות את אישור החוקים וקרא: "פושעי מלחמה, אתם תגיעו להאג".


החוק לגירוש משפחות מחבלים מאפשר לגרשן בתוך תחומי יהודה ושומרון. הוא אושר ברוב של 69 תומכים מול 38 מתנגדים. במהלך הדיון פרצה מהומה במליאת הכנסת, כשהח"כים אחמד טיבי וג'מאל זחאלקה מהרשימה הערבית המשותפת התפרצו וקראו נגד החוק. בין השאר, הם קראו "תתביישו לכם", "מושחתים" ו-"זה חוק של פושעי מלחמה, אתם תגיעו להאג". השניים סולקו מהאולם.

אישור ההצעה בקריאה טרומית מנוגד לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהבהיר שלא ניתן לקדם את החוק. מנדלבליט הציג את עמדתו בדיון של הקבינט המדיני-ביטחוני, ואמר כי "אי אפשר לקדם את החוק הזה, הוא לא חוקתי. לא ניתן לגרש משפחות מחבלים שלא בהכרח ידעו".


ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השיב אתמול למנדלבליט בישיבה של סיעת הליכוד ואמר כי "גירוש משפחות מחבלים הוא כלי יעיל". בחלק הסגור של ישיבת הסיעה, התייחס נתניהו לנושא והוסיף: "גירוש משפחות מחבלים זה כלי יעיל. לדעתי תועלתו עולה על נזקו. המשפטנים אומרים שזה נוגד את ההלכה המשפטית כפי שהיא מוגדרת, והדבר הזה בוודאות יאותגר משפטית בהמשך, אבל אין לי שום ספק באפקטיביות של הכלי הזה".

לאחר מכן, אישרה המליאה בקריאה טרומית גם את חוק הסדרת ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון, ברוב של 61 תומכים מול 47 מתנגדים. על פי הצעת החוק, יוסדר המעמד של אלפי יחידות דיור ביישובים ביהודה ושומרון שהוקמו באופן לא מוסדר ונמצאות על אדמות מדינה.

שר החינוך נפתלי בנט אמר אחרי אישור החוקים כי מדובר ב״צעד ענק בכיוון הנכון. ההצבעה כעת הייתה בחירה בין לשחרר את ידי חיילי צה״ל האזוקות במלחמה נגד הטרור לבין למצוא חן בעיני כמה משפטנים חיוורים באירופה". הוא הוסיף כי "זו רק תחילת הדרך של החזרת ההתרעה לישראל. יידע כל מחבל שמשפחתו תשלם את המחיר על מעשיו השפלים. נשיב את ההרתעה, כדי שישראל תחזור לנצח".

בהצעת החוק נקבע כי במהלך התקופה שבה פועלים להסדיר את אותן יחידות דיור, יתאפשר למועצות האזוריות ביהודה ושומרון להעניק שירות בסיסי של תשתיות לאותם יישובים שאמורים להיות מוסדרים - שירותי חשמל, מים וביוב, שהן מנועות כרגע מלתת. עוד קובעת ההצעה כי יוקפא כל צו פינוי או הריסה עד לסיום עבודת צוות ההסדרה.