העץ שעורר חשד: פרטים חדשים על מנהרת חיזבאללה

צה"ל חשף כי המנהרה הרביעית שהתגלתה במבצע מגן צפוני נחפרה מתוך הכפר השיעי רמיה. עץ שנשרף בסמוך והתרוממות חריגה של סלעים הובילו לגילויה. היא יצאה כמה מטרים בתוך שטח ישראל, באזור היישוב זרעית
רובי המרשלג
19 בדצמבר 2018
14:12

ימים ספורים אחרי ההודעה על גילויה ולקראת הדיון במועצת הביטחון של האו"ם, צה"ל פרסם היום (רביעי) פרטים חדשים על המנהרה האחרונה שהתגלתה בגבול לבנון וחצתה לשטח ישראל. בין השאר, בצבא אומרים כי המנהרה נחפרה במערב הכפר השיעי רמיה. היא חדרה מטרים ספורים לשטח ישראל, באזור זרעית, ובצה"ל הדגישו שהיא "לא השלימה את מוכנותה המבצעית לשימוש".


בהודעת דובר צה"ל הובאו גם פרטים על האירועים שהובילו לגילוי המנהרה. "במסגרת המעקב השיטתי אחר שטח מיוער הסמוך לכפר השיעי רמיה ולשטח ישראל, אותרו מספר אירועים חריגים אשר החשידו את המרחב כמרחב ממנו חיזבאללה עלול לנסות לממש את תוכניותיו", נאמר. "האירועים הם: שריפת עץ בודד במרחב במאי 2016, התרוממות סלעים חריגה ויצירת שבילים חדשים ולא טבעיים במרחב. ריכוז מאמץ שהתפרס על פני השנים האחרונות במגוון אמצעים, ויזואליים וטכנולוגיים, הובילו לגילוי מרחב התוואי בשטחנו".

לקראת הדיון באו"ם, שייערך ב-17:00 שעון ישראל, שוחח היום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם התקשורת הזרה והאשים: "חיזבאללה מבצע פשע מלחמה כפול – פגיעה באזרחים ישראלים והסתתרות מאחורי אזרחים לבנונים". הוא קרא למועצת הביטחון להטיל סנקציות על חיזבאללה.

"עד עכשיו גילינו ארבע מנהרות שנועדו לחטוף ולהרוג אזרחים ישראלים", אמר נתניהו. "זה אקט מלחמתי נגדנו והפרה מוחלטת של החלטת האו"ם. חיזבאללה עושה זאת בגלל תמיכה איראנית. חשוב להבין שזה פשע מלחמה כפול: פגיעה באזרחים ישראלים והסתתרות מאחורי אזרחים לבנונים. אנחנו מצפים מלבנון למחות נגד זה".