דני דנון
צילום: אי-פי

דנון במועצת הביטחון: "אם חיזבאללה יתקוף - נקבור אותו בהריסות"

שגריר ישראל באו"ם הציג בפני חברות המועצה תצלום אוויר של "מתחם פרטי" בדרום כפר כילא, כ-80 מטר מהקו הכחול, ומתחתיו מנהרה התקפית שחצתה את הגבול לעבר ישראל. "חיזבאללה לא רק מפר בצורה ברורה את החלטה 1701 אלא ממשיך להשתמש באזרחי לבנון כמגנים אנושיים", אמר דנון
גילי כהן
19 בדצמבר 2018
18:53

"אם חיזבאללה יעז לתקוף אותנו – נקבור אותו בחורבות שיביא על לבנון", כך אמר היום (רביעי) שגריר ישראל באו"ם דני דנון במסגרת דיון מיוחד שנערך במועצת הביטחון, בנושא הפרת החלטה 1701 על ידי חיזבאללה. זאת על רקע חשיפת מנהרות הטרור בגבול לבנון במסגרת מבצע "מגן צפוני" של צה"ל.


בדיון דנון חשף גם בפני חברות המועצה תצלום אוויר שהציג "מתחם פרטי" בדרום כפר כילא בלבנון, כ-80 מטר מהקו הכחול. מתחת למתחם, על פי התצלום שהציג דנון, מנהרה התקפית של חיזבאללה שחצתה את הגבול לעבר ישראל ואף עוברת בצמוד לעמדת תצפית של יוניפי"ל. 

עוד אמר דנון כי "זהו טרמינל טרור על גבול ישראל ובתוך אוכלוסייה אזרחית בחסות חיזבאללה ובמימון איראן. חיזבאללה לא רק מפר בצורה ברורה את החלטה 1701 אלא ממשיך להשתמש באזרחי לבנון כמגנים אנושיים. אם חיזבאללה יעז לתקוף את ישראל – נקבור אותו בחורבות שיביא על לבנון.

"ישראל העבירה ליוניפי"ל מידע מדויק על מיקום המנהרה אך הוא עדכן את צבא לבנון ונבלם כאשר ניסה להגיע לאזור. בהתאם, גורמים בצבא לבנון יידעו את חיזבאללה על המידע שהגיע מישראל, מה שהוביל את ארגון הטרור לניסיון לסכל את הפעולות ההגנתיות של ישראל. גורמים בצבא לבנון עובדים בשירות חיזבאללה בזמן שיוניפי"ל לא פועל לממש את המנדט שלו באזור בצורה המתבקשת".

רודני האנטר, היועץ הפוליטי במשלחת האמריקנית באו"ם, אמר בדיון כי יוניפי"ל קובע ששתיים מתוך ארבע המנהרות של חיזבאללה מפרות את החלטה 1701. "הראיות הללו אינן ניתנות לדיון ואין ספק מי עומד מאחוריהן. הגיע הזמן שהמועצה הזו והקהילה הבין לאומית יגיבו בהתאם. הדעות השונות במועצה בנוגע לחיזבאללה פגעו ביציבות באזור. הגיע הזמן שמועצת הביטחון תדבר בקול אחד: חיזבאללה הוא איום רציני וחמור", אמר האנטר.

הנציג הזכיר את מלחמת לבנון השנייה כדוגמא לסכנה הנשקפת לאזור מחיזבאללה: "אני שואל: איזו הוכחה נוספת את צריכים? אתם זוכרים את האלימות ב-2006, אנחנו שומעים את נאומיו של נסראללה שבהם הוא מתרברב בטילים שיכולים לפגוע בכל מקום בישראל. ארצות הברית תומכת במאמציה של ישראל להגן על ריבונותה ותומכת בזכות שלה להגן על עצמה. אנחנו קוראים ליוניפי"ל לפעול כדי להבטיח שהמנהרות לא מהוות איום על היציבות האזורית". הוא ציין כי ארצו תומכת בצבא הלבנוני כמגן היחיד של לבנון. "אנחנו קוראים לאיראן וסוכניה להפסיק עם הפרובוקציות באזור, שמסכנות את הביטחון הישראלי והאזורי".


שגרירת בריטניה באו"ם, קארן פירס אמרה כי ארצה מגנה את בניית המנהרות וכי זוהי הפרה ברורה של חיזבאללה את החלטת האו"ם 1701. עם זאת הוסיפה כי בריטניה מגנה את ההפרות הישראליות של הריבונות הלבנונית באוויר, בים וביבשה.

ז'אן-פייר להקרואה, נציג כוח שמירת השלום של האו"ם אמר בדיון כי למרות שלמנהרות אין נקודת יציאה בישראל, הן מהוות הפרה חמורה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון. "זה נושא רציני, ביקשנו מממשלת לבנון לפעול בנושא, יוניפי"ל ביקשה מלבנון לעזור בחשיפה וטיפול במנהרות שחוצות את הקו הכחול. אני משבח את כוחות הביטחון הישראלים והלבנונים על נכונותם להימנע מהסלמה. הסיכוי לטעויות שיובילו להסלמה הוא גדול". הנציג לא הזכיר את ארגון חיזבאללה ולו פעם אחת בדבריו.