חברת חשמל
צילום: יניצילום: יניב נדב, פלאש 90ב נדב, פלאש 90

שר האוצר: התייקרות החשמל תצומצם דרמטית

במטרה לבלום את גל ההתייקרויות במשק הודיע משה כחלון על שורת צעדים ובהם ביטול העלייה הצפויה במס הבלו על פחם לצורך מניעת העלייה במחיר החשמל. נוסף על כך הודיע שר האוצר כי לא יחתום על העלייה במחירים המפוקחים בענף החלב
ליאל קייזר
19 בדצמבר 2018
20:04

שר האוצר, משה כחלון, הודיע הערב (רביעי) על שורת צעדים שיינקטו במטרה לבלום את גל התייקרויות במשק ובמרכזם צמצום של ממש בעליית מחיר החשמל הצפויה. בהודעת משרד האוצר נמסר כי העלייה הצפויה במס הבלו על הדלקים המשמשים לייצור חשמל, בדגש על הפחם תבוטל. צעד זה צפוי לצמצם דרמטית את העלייה הצפויה במחירי החשמל. הצעד הומלץ על ידי רשות החשמל וביחד עם צעדים נוספים, הוא יובא לדיון ואישור רשות החשמל בימים הקרובים.

ברשות החשמל אישרו כי הפחתת המסים על הדלקים המשמשים לייצור חשמל תמתן משמעותית את העלייה הצפויה בתעריפי החשמל. ברשות מבהירים כי לא מדובר בקיזוז מלא של העלייה הצפויה וכי הצוות המקצועי ברשות מחשב את המשמעות התעריפית של צעדי האוצר ויציג את הנתונים להחלטת מליאת רשות החשמל. בשבוע הקרוב תחליט מליאת רשות החשמל לגובה התעריף. זאת עם סיום הליך שימוע ציבורי ביחס לעדכון התעריף.

בהודעת האוצר הודגש כי חברת אסם הודיע כבר על ביטול גל ההתייקרויות שתוכנן על כשליש ממוצרי החברה ובשעות האחרונות הצטרפה אליה חברת שטראוס והודיעה על כך שלא תעלה את מחירי מוצריה.

בסוגיית ענף החלב, אומר שר האוצר כי הוא אינו מתכוון לחתום על העלייה במחירים המפוקחים. הפעולות מתווספות לביטול העלייה במחירי הלחם אחיד כהה, לחם לבן, ולחם לבן פרוס.


לדברי כחלון גל ההתייקרויות הנוכחי נבלם. "הפחתת יוקר המחייה הינו נושא מרכזי במדיניות שאנחנו מובילים כבר ארבע שנים. אזרחי ישראל לא צריכים לשאת עליות מחירים שאינן מוצדקות. משרד האוצר ימשיך לפעול להפחתת יוקר המחיה בכל תחום, כפי שפעלנו בארבע השנים האחרונות, לטובת אזרחי מדינת ישראל".

ממטה מחאת האפודים הצהובים נמסר: ברור ששר האוצר והחברות נבהלים כאשר הציבור סוף סוף מתעורר אבל בעיית היוקר המחייה לא התחילה עכשיו בגל ההתייקרויות הנוכחים. המחירים בישראל גבוהים עשרות אחוזים מהרמה הסבירה והראויה. לא נפסיק עד שיוקר המחייה כולו ירד בעשרות אחוזים. הציבור מבין את כוחו ולכן יצא לרחובות במוצ"ש להפגנת הענק. אם בשבוע האחרון הצלחנו לגרום לחברה אחת להתקפל ולמשרד האוצר להילחץ ולחפש פתרונות דמיינו מה יקרה אם נמשיך ונעלה הילוך.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "שוב עשו כאן ישראבלוף. הממשלה תשלם לחברת החשמל. ומאיפה יש לממשלה כסף? אין לה. זה הכסף שלנו. זה יבוא מהדיור, מחינוך, מהרווחה. כסף שלנו. אפשר לשנות את זה. אפשר פשוט להוריד את מחיר הגז וכך להוריד את מחיר החשמל בישראל ב20%. זה המחיר הנכון לחברות הגז, והמחיר הנכון לנו הצרכנים. במקום הישראבלוף שהולך מסביב אפשר פשוט להוריד את מחיר הגז".