אסירים משתחררים

כ-1,000 אסירים משתחררים מבתי הכלא, בהם 39 עברייני מין מסוכנים

שחרור האסירים יתבצע בהתאם להחלטת בג"ץ בנושא הצפיפות בבתי הסוהר בישראל. המשטרה, גורמי הרווחה ונפגעי עבירות עודכנו מראש. משב"ס נמסר: "פעלנו מול גורמי הקהילה על מנת לצמצם סיכונים"
רועי ינובסקי ושרון עידן
19 בדצמבר 2018
22:11
עודכן ב 08:25

כ-1,000 אסירים צפויים להשתחרר היום (חמישי) בעקבות הצפיפות בבתי הסוהר בישראל. זאת, בהתאם להחלטת בג"ץ מ-2017 כי יש להרחיב את שטח המחיה המינימלי של האסירים. בין האסירים שישתחררו ישנם גם 44 עברייני מין, ומתוכם 39 הוגדרו מסוכנים בבדיקות שערך שירות בתי הסוהר ודורשים פיקוח.


שחרור אותם עברייני מין דרש היערכות שיא ועבודה מסביב לשעון של יחידת הפיקוח "צור" של שב"ס. עד הרגע האחרון נערכו דיונים בשב"ס ובפרקליטות לגבי ההגבלות שיחולו על כל אחד מהאסירים המשוחררים, כל אחד לפי מאפייניו. על חלק מהמשוחררים ייאסר לגמרי לשהות במקומות שבהם שוהים קטינים.שב"ס הודיע היום כי "השירות פעל מול גורמי הקהילה על מנת לצמצם סיכונים ולאפשר את היערכותם". כלל רשימות האסירים והרקע שלהם הועברו למשטרת ישראל. רשימות האסירים הועברו גם בין השאר לרשויות הרווחה בקהילה על פי אזורי מגורי האסירים, וכ-1,000 נפגעי עבירה - של כ-450 אסירים העומדים להשתחרר - עודכנו באופן יזום על ידי שב"ס בדבר הקדמת השחרור של האסירים מהם נפגעו. עד כה, הופנה עניינם של שישה אסירים לוועדת מוגנות של משרד הרווחה להוצאת צווי הגנה.


עוד נמסר בהודעת שב"ס כי "מרכיבי החלטת הממשלה, בנושא יישום פסק הדין של בג"ץ, כללו תיקצוב משמעותי לצורכי בינוי בתוכנית ארוכת טווח, וכן תיקצוב נוסף עבור מתן פתרונות בתחום חלופות הכליאה, כגון הרחבת תקופת עבודות השירות, בתי משפט קהילתיים נוספים, הקמת יחידה למאסרים קצרים וכן פתרונות נוספים. עם זאת, גם על פי מתווה זה היה ברור שאין שום דרך לעמוד בהחלטת בג"ץ בלי להרחיב את השימוש בשחרור מנהלי מטעמי צפיפות לתקופות קצרות, כפי שקבוע בפקודת בתי הסוהר. שב"ס ימשיך ויפעל לשמירה על ביטחון הציבור והקהילה ולשיקום האסיר למען העתיד".

מנכ"לית עמותת "כולן", ברכה ברד, אמרה בתגובה לשחרור הצפוי של האסירים: "עשרות אלפי פניות מגיעות למרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית מדי שנה, מתוכן רק אחוז קטן של עבריינים מגיע לכדי הרשעה ומאסר. את אותו אחוז מזערי של מורשעים הם רוצים עכשיו לשחרר ללא סיבה. לא רק שהמדינה לא מגינה על נשים ולא מספקת מענה למי שמתלוננת היא כעת מוסיפה חטא על פשע ובוחרת לשחרר את התוקפים".