מנדלבליט, היום

מנדלבליט על חקירות רה"מ: "לא רודפים אחרי אף אדם"

מנדלבליט התייחס בוועידת גלובס לעסקים לחקירות ראש הממשלה ולהמלצת פרקליט המדינה להעמידו לדין בעבירות שוחד בשני תיקים, ואמר כי "ההחלטות יתקבלו אך ורק לפי הראיות"
אמוץ שפירא
20 בדצמבר 2018
10:34

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס הבוקר (חמישי) לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו והבהיר כי "ההחלטות יתקבלו אך ורק לפי הראיות והדין החל עליהן. שום שיקול אחר לא ישפיע". הדברים מגיעים על רקע הפרסום אתמול בכאן חדשות כי פרקליט המדינה שי ניצן המליץ למנדלבליט להעמיד לדין את נתניהו בעבירת שוחד בשני תיקים - תיק 2000 ותיק 4000. בתיק 1000 הומלץ להעמידו לדין בעבירות מרמה והפרת אמונים.


"זה לא סוד שאנו עומדים בפני החלטות בתיקים בהם נחקר ראש הממשלה כחשוד, אמר מנדלבליט בנאומו בוועידת ישראל לעסקים של גלובס בירושלים. "פרקליט המדינה מסר פה אתמול כי בקרוב יחלו להתקיים בפניי דיונים שבסופם אקבל החלטות. ליוויתי מקרוב את החקירה והיא בוצעה בנחישות, ובמקצועיות".


צוות הפרקליטים המטפלים בתיקים, אמר מנדלבליט, "ממוקד כעת כולו – כאיש אחד – במשימה של בחינת הראיות שנאספו, לצורך קבלת ההחלטות הנדרשות לפי הדין. כבר אמרתי בעבר – אנחנו לא רודפים חלילה אחר אף אדם, אלא אך ורק אחר האמת והצדק. אנחנו נקפיד על מקצועיות, על ענייניות, ועל תהליך סדור ומקצועי. נעשה כל שלאל ידינו כדי לעבוד מהר, אבל לא על חשבון איכות ההחלטות המקצועיות".

היועמ"ש אף הוסיף כי "לנגד עינינו ניצב כל העת אמון הציבור במערכת אכיפת בחוק ובשלטון החוק.
כך נהגה תמיד מערכת אכיפת החוק וכך נמשיך וננהג אף כעת. אני צופה שבשבועות הקרובים יהיו פרסומים למיניהם 'מתוך שולחן הדיונים' כביכול, המתיימרים לשקף עמדה כזו או אחרת של מי מהגורמים המעורבים בדיונים. אני מנצל את הבמה כדי לומר בקול ברור: עד לקבלת החלטה לא נוכל להתייחס או להגיב לפרסומים ולספקולציות כאלה".

בתוך כך, בכאן רשת ב פורסמו היום פרטים חדשים על חוות הדעת של הפרקליטות בעניין תיקי ראש הממשלה: הצוות המלווה את התיקים ניתח את טענות ההגנה של נתניהו, ואת המקרים של אותם פוליטיקאים שהזכיר בטענה שאם הוא נחקר גם הם צריכים להיחקר - ודוחה את טענותיו בעניין. חוות הדעת דוחה את טענותיו של נתניהו בעניין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד וקובעת כי הוא התייעץ עם הגורמים המקצועיים כנדרש וקיבל החלטות לרעת מילצ'ן ולא ניתן להשוות בין המקרים. עם זאת, בתיק 1000, תיק טובות ההנאה, טענת רה"מ כי לא ידע על היקף המתנות מחברו ומקורבו מילצ'ן נחשבת חזקה - זו אחת הסיבות שבתיק זה נוטים למרמה והפרת אמונים ולא לשוחד.