רובינשטיין, ארכיון
צילום: פלאש 90

שופט העליון לשעבר רובינשטיין: "גם לאסירים רעים מאוד מגיעים תנאי מחיה סבירים"

השופט אליקים רובינשטיין, שחתם על הפסיקה שחייבה את שחרור האסירים בשל הצפיפות בבתי הסוהר, הסביר בריאיון בכאן רשת ב כי "אף אחד לא מאושר מזה, אבל מחפשים את האיזונים". האזינו
מערכת כאן חדשות
20 בדצמבר 2018
14:00

שופט בית המשפט העליון לשעבר אליקים רובינשטיין, שחתום על פסק הדין שהביא לשחרור כ-1,000 אסירים בשל צפיפות בבתי הכלא, הסביר הבוקר (חמישי) בריאיון לשלום קיטל וזאב קם בכאן רשת ב כי "גם אסירים רעים מאוד הם בני אדם, ומבלי להפחית בחומרת העבירות שלהם – גם להם מגיעה צורת חיים סבירה בתוך הכלא".

האזינו לריאיון עם השופט רובינשטיין בכאן רשת ב:

"הצפיפות בבתי הכלא היא מתחת לכל סטנדרטים בינלאומיים", הסביר רובינשטיין. "יש אינטרס ציבורי שמי שנידון ישב את תקופת המאסר שלו, אך עושים איזוני אינטרסים ולכן ניתנה שהות לבתי הסוהר לעמוד בסטנדרטים המינימליים".

"בכל זאת צריך לקיים פסק דין ולכן עשו חקיקה שמאפשרת את השחרורים של היום", המשיך רובינשטיין. "אף אחד לא מאושר מזה, אבל מחפשים את האיזונים ואני רוצה להניח שהפיקוח על האסירים הוא סביר".


כ-1,000 אסירים השתחררו היום בעקבות הצפיפות בבתי הסוהר בישראל. זאת, בהתאם להחלטת בג"ץ מ-2017 כי יש להרחיב את שטח המחיה המינימלי של האסירים. בין האסירים שהשתחררו ישנם גם 44 עברייני מין, ומתוכם 39 הוגדרו מסוכנים בבדיקות שערך שירות בתי הסוהר ודורשים פיקוח.

שחרור אותם עברייני מין דרש היערכות שיא ועבודה מסביב לשעון של יחידת הפיקוח "צור" של שב"ס. עד הרגע האחרון נערכו דיונים בשב"ס ובפרקליטות לגבי ההגבלות שיחולו על כל אחד מהאסירים המשוחררים, כל אחד לפי מאפייניו. על חלק מהמשוחררים ייאסר לגמרי לשהות במקומות שבהם שוהים קטינים.