שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס
צילום: אי-פי

בעקבות הנסיגה מסוריה: שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס התפטר

מאטיס היה בין הגורמים שניסו לשכנע את טראמפ שלא להסיג את הכוחות האמריקניים מסוריה. במכתב התפטרותו כתב: "ראוי שיהיה שר הגנה עם השקפת עולם יותר תואמת לזו של הנשיא". במקביל, טראמפ החליט גם על הסגת חלק מהכוחות באפגניסטן
נתן גוטמן
21 בדצמבר 2018
06:33

שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס התפטר הלילה (שישי) מתפקידו, בין השאר על רקע החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להסיג את הכוחות האמריקניים מסוריה. מאטיס התנגד למהלך והיה בין הגורמים בארצות הברית שניסו לשכנע את טראמפ שלא לבצע אותו. במכתב התפטרותו כתב: "ראוי שלנשיא יהיה שר הגנה שהשקפת עולמו תואמת יותר".

עוד הזכיר מאטיס במכתבו נושאים נוספים בהם לא הייתה הסכמה בינו לבין נשיא ארצות הברית. בין השאר מדובר על שאלת חשיבותה של ברית נאט״ו והסכנה האורבת לסדר העולמי מידיהן של רוסיה ושל סין.

טראמפ כתב בטוויטר כי מאטיס יעזוב את תפקידו עד סוף חודש פברואר, לאחר שכיהן בתפקיד כשנתיים. "במהלך כהונת מאטיס תחתיי נעשתה התקדמות משמעותית, במיוחד בכל הנוגע לרכישת אמצעי לחימה חדשים". עוד ציין נשיא ארצות הברית כי יודיע על מינוי שר הגנה חדש בקרוב.

בהמשך להחלטה להסיג את הכוחות מסוריה, ארצות הברית תקטין את כוחותיה באפגניסטן בכמחצית בתוך כמה חודשים. כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו כי טראמפ הורה על החזרה של כ-7,000 חיילים מאפגניסטן, החלטה המהווה הקטנה של כמחצית במספר הכוחות במדינה. גורמים בפנטגון מסרו כי מלאכת התכנון של הקטנת הכוחות נמצאת בעיצומה וכי יחלפו כמה חודשים עד שתתבצע בפועל.

עוד לפני הודעת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על הסגת הכוחות האמריקניים מסוריה, עלה החשש כי כוח קודס האיראני ינסה לקדם פיגועים נגד כוחות אמריקניים באזור, בייחוד באזור עיראק. כך דווח אמש בכאן חדשות. בארצות הברית חששו זה תקופה שכוחותיהם יהוו מטרה לאיראנים, ועדכנו את ישראל על כך.

עם המהלך האמריקני גוברות ההערכות שיהיה מי שירצה לייצר תמונת ניצחון על אמריקה – זאת באמצעות פעולה איראנית, שגם תוכל להיחשב כתגובה למהלכים האמריקניים שהחלו בפרישה מהסכם הגרעין ונמשכו בהטלת הסנקציות על איראן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח השבוע עם נשיא ארצות הברית. השיחה עסקה ברובה בסוגיית סוריה ובדרכים להמשך שיתוף הפעולה בין שתי המדינות נגד התוקפנות האיראנית.