רונה רמון
צילום: פלאש 90

מנכ"ל קרן רמון נזכר: "כשנודע לי על המחלה, לא יכלתי להתניע את הרכב"

רן לבנה סיפר על רונה רמון ונגע ברגעיה האחרונים ובהתעקשות שלה להמשיך קדימה. לבנה תיאר את ההתמודדות עם המחלה: "אמרה לי - 'אל תדאג, יהיה בסדר'"
אמיר בר שלום
21 בדצמבר 2018
21:40

רן לבנה, המכהן כמנכ"ל קרן רמון בשלוש השנים האחרונות, סיפר הערב (שישי) ב"חדשות השבוע" בכאן 11 על רגעיה האחרונים של רונה רמון ונזכר ביום שבו סיפרה לו על המחלה. "הייתי בדרך וחברה שלה סיפרה לי שרונה חולה ושאני אגיע לבית החולים. אני זוכר שלא יכולתי להתניע את הרכב", נזכר לבנה והוסיף כי כשהגיע לבית החולים רמון אמרה לו - "אל תדאג, יהיה בסדר". 

"היא החזיקה לי חזק את היד ואמרה לי – רן יש לי בקשה אחת: אנחנו פותחים את בית אסף לפני ראש השנה. יצאתי מבית החולים וחשבתי על איך האישה הזאת חושבת על הילדים האלה שהיא נתנה להם בית כשהיא מקבלת בשורה נוראית כזאת", סיפר לבנה בריאיון לאמיר בר שלום על התעקשותה של רמון להסתכל קדימה.

לדבריו של לבנה, רונה היא סיפור בפני עצמו, ולכן בישראל אהבו אותה. "היא התעקשה שהפרק האחרון של הסיפור יהיה אופטימי. היא מאוד התעסקה בזה בשנים האחרונות", אמר. "רונה הכינה אותנו לרגע הזה. נוצר מצב שבו ההוראה הייתה שכל האירועים ממשיכים. רונה חלתה לפני חצי שנה. סוג הסרטן שהיא חלתה בו, אין בו יותר מדי סיכויים" הסביר מנכ"ל הקרן.

לבנה סיפר עוד כי ההשראה של רמון באה ממכתב שהשאיר אילן, בעלה האסטרונאוט שנהרג במשימת קולומביה לפני 15 שנים: "כשאני נכנסתי לקרן, רונה הקריאה לי מכתב של אילן ואמרה לי שהמשימה שלי היא שהקרן לא תצטרך אותי. לא חשבנו לפני שלוש שנים שזה מה שיקרה".

מנכ"ל קרן רמון התייחס לפעילותה של רמון בנאס"א: "היו עוד אלמנות בנאס"א שעשו מיזמים דומים לשל רונה, אבל אנשים מאוד הופתעו מהמכתבים של מנכ"ל נאס"א לאחר מותה. רונה לימדה את נאס"א לזכור. היא הייתה הדגל של משפחות קולומביה".

את ימיה האחרונים של רונה מתאר לבנה כשגרה: "הייתה לנו פגישה נפלאה - דיברנו על מה אמור לקרות בוועד המנהל בקרן ועל תכנית גני הילדים שאנחנו נשיק בינואר. היה חשוב לה שאירועי השיא של הקרן לא יפסיקו - שהילדים לא ייפגעו. כמה ימים אחרי זה אמרו לי לבוא להיפרד".