ההפגנות בברצלונה
צילום: אי-פי

הקטלונים דרשו מר"מ ספרד שהגיע לחבל: "כבד את משאל העם"

בעקבות הגעתו של פדרו סנצ'ס לברצלונה, פרצו הפגנות סוערות ועימותים עם שוטרים שבאו לאבטח ישיבת קבינט. משרד הנשיאות הקטלאני לכאן חדשות: "יש צורך בתיווך בינלאומי כדי למצוא פתרון פוליטי"
יותם רוזנוולד
21 בדצמבר 2018
21:55

בברצלונה התקיימו היום (שישי) הפגנות סוערות בעקבות החלטתה של ממשלת ספרד לקיים ישיבת קבינט בעיר. עימותים חריפים נרשמו המפגינים לבין משטרת ספרד, כאשר אלפי שוטרים הגיעו לעיר כדי לאבטח את הישיבה. משרד הנשיאות הקטלאני מסר בתגובה לכאן חדשות כי ממשלת קטלוניה ציינה בפניי ראש הממשלה הספרדי פדרו סנצ'ס כי בחבל קיימת תמיכה גורפת של 80% בעצמאות


עוד נמסר כי קיימת דרישה לשחרר את האסירים הפוליטיים הקטלאנים ולאפשר לגולים לשוב לחבל. "ממשלת ספרד צריכה לכבד את תוצאות משאל העם ויש צורך בתיווך בינלאומי כדי למצוא פתרון פוליטי". הנוכחות של הקבינט הספרדי בעיר נתפסת כפרובוקציה על רקע המתיחות בין הצדדים וכליאתם של אסירים פוליטיים קטלאנים.

באפריל שוחרר נשיא קטלוניה הגולה קרלס פוג'דמון מבית הכלא בגרמניה. בית המשפט הגרמני הסכים לשחררו בערבות. בית המשפט דחה בקשת ההסגרה של ספרד, שמאשימה את פוג'דמון במרד ובהמרדה.

פוג'דמון נעצר לפני בסוף חודש מאי לאחר שספרד הוציאה נגדו צו הסגרה על מנת שישוב למדינה כדי להעיד במשפטו. בחודש נובמבר לפני יותר משנה, בית המשפט הספרדי הוציא צו מעצר אירופי נגד הנשיא הקטלאני המודח ונגד ארבעה חברי מועצת קטלוניה. הצו הוצא לאחר שהם התעלמו מצו קודם שהוצא נגדם, המורה להם לחזור לספרד ולהעיד בנוגע להאשמות נגדם סביב משאל העם שטלטל את ספרד בשנה שעברה והוביל להשתלטות הממשלה על המחוז.

באוקטובר בשנה שעברה הכריז הפרלמנט האזורי של קטלוניה באופן חד-צדדי על היפרדות החבל מספרד. הפרלמנט קיים הצבעה חשאית בנושא, שבה הצביעו 70 חברים בעד היפרדות מספרד, עשרה נגד ושניים נמנעו. למרות זאת, כשבוע לאחר מכן, בית המשפט החוקתי של ספרד הורה לבטל את הצהרת העצמאות.

פוג'דמון עזב את ספרד לבלגיה לאחר שהממשלה האזורית של קטלוניה פוזרה על ידי ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי. הנשיא הגולה אמר אז כי הוא מוכן לשתף פעולה עם רשויות החוק בבלגיה, אך אינו בוטח במערכת הצדק בספרד. הנשיא הקטלוני המודח הוסיף כי הוא מאמין שהרשויות בספרד הפכו לכלי פוליטי. לבלגיה יש שלושה חודשים לכל היותר כדי להחליט אם להחזיר את פוג'דמון חזרה לספרד.