שמחה קאז'יק רותם
-

אחרון מורדי גטו ורשה הלך לעולמו בגיל 94

שמחה רותם, המכונה קאז׳יק, הבריח דרך תעלות הביוב את אחרוני לוחמיו של מרדכי אנילביץ׳, והציל את חייהם. הוא נפגש השנה עם נער פולני שנקרא על שמו, ועם אמו, אחת מפעילויות זכויות האדם החשובות בפולין
דב גיל-הר
22 בדצמבר 2018
19:36

אחרון מורדי גטו ורשה, שמחה רותם, המכונה קאז׳יק, הלך היום (שבת) לעולמו בגיל 94. קאז׳יק היה נער בזמן המרד, וזכור על כך שהוביל דרך תעלות הביוב את אחרוני לוחמיו של מרדכי אנילביץ׳ במבצע שהציל עשרות מהם מתוך הגטו, מתחת לכוחות הגרמניים. הוא ייקבר ביום שני בקיבוץ הראל.

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לרותם: "כשעלה לארץ אחרי המלחמה, הקים קאז'יק בית ומילא שורה של תפקידים ציבוריים במדינה עליה בקושי יכול היה לחלום כשישב וראשו בין ידיו, מיואש וחרד בין הריסות הגטו.

"בראיון שנתן, נשאל מה המסר שהיה רוצה להעביר לבני הנוער במדינת ישראל וענה: 'להיות בני-אדם. אנחנו חיה על שתי רגליים. ממש כך - כך אני חושב, כך אני מרגיש. ובין החיות האלה, על שתי רגליים, יש גם אנשים, שראויים לשם הזה - אדם.' תודה על הכול קאזי'ק. אנחנו מבטיחים להשתדל יום יום להיות ראויים לשם 'אדם'."

השנה הספיק קאז׳יק לפגוש בביתו בירושלים נער פולני שנקרא על שמו, ואת אמו, אחת מפעילויות זכויות האדם החשובות בפולין, פאולינה קיזקובסקה קנאפיק, שמעריצה את קאז׳יק מאז ילדותה שלה.

צפו במפגש המרגש: