מכ"ם הגשם המקולקל
צילום: מתוך אתר השירות המטאורולוגי

מה הסיפור של מכ"ם הגשם המקולקל, ואיך פותרים את זה?

המכ"ם בן ה-25 שבק חיים והחלפתו תיקח זמן רב. שרון וכסלר מציעה את מכ"ם רשות המים כחלופה, אבל דובר הארגון מבהיר: השירות המטאורולוגי פישל, המכ"ם שלנו מיועד לזריעת עננים
קלמן ליברמן
23 בדצמבר 2018
16:58

דווקא עם תחילת החורף, מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי הפסיק לעבוד, ואנשים רבים שהשתמשו בו נותרו חשופים לטיפות. "לכולם זה נוגע איפשהו", הסבירה שרון וכסלר, חזאית כאן בשיחה עם אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב'. "האמא שרוצה לקחת את הילדים בגן ורוצה לדעת אם לצאת עכשיו או בעוד חצי שעה, אנשים שיוצאים לעשות ספורט. לא ייאמן איך זה משפיע על אנשים ואנחנו כבר כל כך חיים את זה ולא מודעים. יש פה גם עניין של חיי אדם. אם מסתכלים למשל על עניין השיטפונות, זה יכול להציל חיים. הופתעתי מכמות האנשים שהגיבו על פוסטים שכתבתי בעניין".

לדברי וכסלר, "מכ"ם הגשם שבאתר השירות המטאורולוגי הוא מאוד מבוגר, בן 25. בעידן הטכנולוגי הוא ענתיקה, הוא כבר תקופה מאוד ארוכה מקרטע. השירות המטאורולוגי ניסה להוציא תקציב לרכוש אותו, אך לדבריהם זה יינתן להם רק ב-2020. הם הביאו מומחה שיבדוק אם המכ"ם יחזיק מעמד החורף, ואמרו להם שכן, אבל עוד לפני הגשם לפני שבועיים הוא שבק חיים סופית". הפתרון המתבקש, רכישת מכ"ם חדש, הוא תהליך ממושך שייקח זמן רב.

האזינו לסיפור המלא בכאן רשת ב

מה אפשר לעשות בינתיים? וכסלר מסבירה: "יש עוד שני מכ"מים בארץ - אחד של חיל האוויר שבו אי אפשר לגעת, אבל גם מכ"ם נוסף, אזרחי, שהציבור מימן, של רשות המים. הוא נמצא בצפון ומכסה את השטח שעד צפון ים המלח. הוא שייך לרשות ציבורית במימון הציבור. למה אנחנו לא יכולים להגיע אליו? פניתי אליהם ואמרו שיש שביתה, אבל גם אחר כך לא אפשר יהיה לקבל את הנתונים בגלל שיש שם נתונים מסווגים".

דובר רשות המים אורי שור, הגיב: "מי שלמעשה אמון להעביר לחזאים את נתוני הגשם זה השירות המטאורולוגי. כשכן פרסמנו תקפו אותנו... השירות המטאורולוגי פישל, אנחנו נסייע אם אפשר – אבל זה לא בדיוק כמו שתרצו. המכ"ם הזה הוא לא לכל הציבור. הוא נמצא על גבול הצפון ולא רואה את רוב המרכז ודרום הארץ בכלל.

"המכ"ם מבחינתנו נועד אך ורק לנושא של זריעת עננים - וזה תהליך אחר לחלוטין. אבל בוא נגיד שאני מעוניין לפרסם את הנתונים, אז למעשה המדינה לא צריכה לבזבז עוד כסף ולקנות עוד מכ"ם לשירות המטאורולוגי. המכ"ם לא מחובר לאינטרנט, לאתר האינטרנט שלי אין את הרכיבים לחבר את הדברים האלה, אני גם צריך לפתוח בהליך מכרזי, ליצור התקשרות כזאת או אחרת ולעשות את העבודה הנדרשת כדי להעלות את הנתונים לאתר. זה תהליך של כמה חודשים".