ירון, ריבלין ונתניהו בבית הנשיא, הבוקר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על רקע המשבר בבורסה: נגיד בנק ישראל נכנס לתפקידו

פרופסור אמיר ירון הדגיש בדבריו בטקס בבית הנשיא כי "הממשלה מחליטה על חלוקת העוגה אך אפשר ורצוי לבחון את המשמעות הכלכלית חברתית של סדרי עדיפויות". רה"מ התייחס למשבר בבורסות: "בטוח שנצלח גם את הסערה הנוכחית". המסחר בתל אביב נפתח בעליות שערים קלות, שהפכו בהמשך לירידות מתונות
ליאל קייזר
24 בדצמבר 2018
11:40

נגיד בנק ישראל הנכנס מצהיר על עצמאות מהמערכת הפוליטית? בדבריו בטקס כניסתו לתפקיד הבהיר הבוקר (שני) הפרופסור אמיר ירון כי "הממשלה מחליטה על חלוקת העוגה אך אפשר ורצוי לבחון את המשמעות הכלכלית-חברתית של סדרי העדיפויות". בתוך כך, המסחר בבורסה נפתח הבוקר בעליות שערים קלות, שהפכו בהמשך לירידות מתונות, אחרי שאתמול נסגר היום בצניחות חדות של כ-5%.


"חשוב להדגיש את העצמאות המוחלטת של בנק ישראל והוועדה המוניטרית ואת עצמאית הבנק בפיקוח על המערכת הבנקאית״, המשיך ירון. "במיוחד בתקופות בהן הדרישות להוצאות גדלות חשוב לייצר תוואי כלכלי שישפר את יחס החוב תוצר - דבקות לאורך זמן בתוואי תקציבי אחראי".

ירון התייחס בדבריו למשבר הכלכלי העולמי של 2008 ולהשפעתו על ישראל. "מערכת הבנקאות הישראלית והמשק הישראלי הפגינו חסינות למשב,ר וזה הישג של בנק ישראל אך אל לנו להתייחס ליציבות פיננסית כאל מובנת מאליה", אמר. "הכרחי למזער חשיפה למשברים. בנק ישראל יוביל את הבטחת היציבות הפיננסית תוך ראייה רחבה של כלל הסיכונים".


ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר עוד קודם לכן כי "התפקיד הזה חייב להיות עצמאי. ראינו מה קורה כשאין בידול בין נגיד לממשלה. הוא חייב לפעול באופן עצמאי ולא נתון ללחץ ממסדי".

על הצלילה בבורסות בעולם אמר נתניהו כי "אני חושב שהמהלכים שעשינו עד היום עזרו לנו לצלוח סערות גדולות בעבר ואני בטוח שנצלח גם את הסערה הנוכחית בשוקי ההון. המשק הישראלי איתן".

על גל ההתייקרויות במשק אמר נתניהו כי "יש לנו עדיין את שאלת יוקר המחייה במוצרים מסויימים, אני חייב להגיד שהייתה ירידה משמעותית ושר האוצר ואני עמלים בנושא הזה בצורה ממוקדת".