צוריאל והכלבה אווה
צילום: אישי

"אווה היא המלאך השומר שלי": כלבי השירות שמצילים חיים של יוצאי צבא

צוריאל פרידמן השתחרר מהצבא עם פוסט טראומה, וסבל מהתקפים וחרדות. חצי שנה בלבד עם אווה גרמו לו להבין עד כמה כלבי השירות יכולים להציל חיים: "לא משנה מה עובר עליי היא לא תעזוב אותי"
קלמן ליברמן
25 בדצמבר 2018
12:19

צוריאל פרידמן השתחרר מצה"ל כשהוא סובל מפוסט-טראומה, בעקבות חוויות קשות שעבר בשירותו הצבאי. חצי שנה בלבד בלוויית אווה, כלבת השירות שקיבל מהמרכז להכשרת כלבי שירות, גרמו לו להבין עד כמה מדובר בשירות מציל חיים, ולהחליט ליזום ערב התרמה למען הכשרה של כלבים נוספים שיעזרו ללוחמים פוסט-טראומתיים. בריאיון שהעניק היום (שלישי) לתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב הוא סיפר: "אווה היא המלאך השומר שלי".

האזינו לריאיון עם צוריאל פרידמן בכאן רשת ב

על הפוסט-טראומה עמה הוא מתמודד סיפר פרידמן: "התגייסתי כספורטאי מצטיין עם פרופיל 97. בעקבות חוויות שעברתי בשירות ורשלנות רפואית התחילו אצלי בעיות בבטן ובכל הגוף. באשפוז הראשון הבנתי שקורה לי משהו מוזר בגוף וזה היה בעצם הפוסט-טראומה. התחילו רעידות בגוף, שתן במיטה - דברים לא נורמליים בחיים של בנאדם רגיל. היית בהדחקה והכחשה. רק הסתרתי את זה, ואמרתי לעצמי שאסור שהסובבים יידעו את זה. כך באמת הפוסט-טראומה הביאה אותי להסתגרות ולדיכאון עמוק, ולצערי את רובינו זה גם מביא להתאבדות.

"הגעתי למצבים בהם האחים הקטנים שלך היו צריכים לנעול את עצמם בשירותים כי הם מפחדים שאפגע בהם. אני גם סובל מהתעלפויות.כשהפוסט-טראומה מתפרצת אתה רואה את כל אותם חוויות מהצבא. הכל מתפרץ חזרה ואתה הולך כמו בנאדם מת".

על כלבת השירות אווה סיפר פרידמן: "קיבלתי אותה אחרי שהפנו אותי למרכז להכשרות כלבי שירות. אני בכלל לא אהבתי כלבים ולא ידעתי כמה העולם הזה מדהים. כשהגעתי לשם פעם ראשונה ראיתי תקווה, הבנתי שזה לא תרופות וקנאביס - זה אנושי. אווה פשוט מרגישה כל דבר אצלי, בזכותה אני יכול ללכת ללמוד ולעבוד.

"כשאני מתמוטט היא מעירה אותי. לא משנה מה עובר עליי היא לא תעזוב אותי עד שאני בסדר. היא מלקקת אותי בנקודות שפשוט מקפיצות אותי – בידיים, באוזניים. אני איתה כל הזמן ואין סיכוי שאני יוצא בלעדיה. אני יכול להגיד שהמרכז להכשרות כלבי שירות הציל אותי. בלי אווה לא הייתי מדבר היום בכלל".