צילום: יעקב נעומי, פלאש 90

לראשונה: אזרח בדואי נכנס לכלא על עבירות בנייה בלתי חוקית

השייח סיח אל-טורי מאלעראקיב התחיל לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו. זאת לאחר שפלש לאדמות שטען ששייכות לו, אך בית המשפט קבע שלא כך. אחיו אמר לכאן חדשות: נמשיך במאבק הלא אלים
אסף פוזיילוב וערן זינגר
25 בדצמבר 2018
16:40

שייח סיח א-טורי נכנס היום (שלישי) לכלא על עבירות בנייה בלתי חוקית. מדובר באזרח הבדואי הראשון בתולדות המדינה שנכנס לכלא על עבירות אלה. אל טורי, בן 70 מאל-עראקיב, פלש עם אחרים עשרות לאדמה שטען ששייכת לו, למרות שבית המשפט דחו את טענותיו בנושא ב-20 השנים האחרונות. נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזרה עליו את הפסיקה התקדימית, ושלחה אותו ל-10 חודשי מאסר.

בנו של א-טורי, עזיז, אמר לכאן חדשות כי "במדינה יש אפליה חמורה, אם היה מתנחל היו מכשירים את האדמה שלו, והיו אומרים שהוא מפריח את השממה. נמשיך במאבק אבל הוא לא יהיה אלים".

ח"כ ג'מעה אזברגה (הרשימה המשותפת) השתתף בהפגנת המחאה נגד מאסרו של אל-טורי ומסר כי " שייח סיח מוכן לשלם מחיר אישי כבד מנשוא על עמידתו האיתנה על עקרונותיו. מי שלרגע חושב שאפשר לשבור את רוחו של סיח ולהכניע את התושבים במאבקם הצודק באל-עראקיב שוגה. אל-עראקיב תמשיך להיות מוקד התנגדות למדיניות הגזל והדיכוי".

ח"כ חנין זועבי מסרה בתגובה: "‏כליאתו של שיח סיח א-טורי בשל בדבקותו באדמתו תמצית סיפור הנישול הציוני. אנחנו דבקים באדמתנו ובמולדתנו: מאבקנו יתחזק מול הפרויקט הקולוניאלי של המדינה ״היהודית דמוקרטית".

במגזר הבדואי ישנם עשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים, ומעולם, בית המשפט לא הכיר בתביעת בעלות של בדואים. לפי נתנוני הרשות להתיישבות הבדואים, בשנה שעברה נבנו כ-3,500 מבנים לא חוקיים בשנה, לעומת כ-6,000 שנתיים לפני כן.

תגיות:
בדואים