תקיפה בסוריה
צילום: גיא33

צבא סוריה: ישראל תקפה באזור דמשק; צה"ל: הופעלה מערכת ההגנה האווירית

צבא סוריה פרסם הודעה רשמית בה נכתב כי מטוסי חיל האוויר הישראלי ביצעו תקיפה. על פי ההודעה נגרמו נזקים למחסן נשק ושלושה חיילים סורים נפצעו. במקביל הודיע צה"ל כי מערכות ההגנה האוויריות הופעלו נגד טיל ששוגר מסוריה
רועי קייס
25 בדצמבר 2018
22:16
עודכן ב 23:59

צבא סוריה אישר הלילה (שלישי) בהודעה רשמית שפרסם כי ישראל תקפה הערב סמוך לדמשק. בהודעה של צבא סוריה נאמר: "מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו. מערכות הנ"מ הגיבו ויירטו את רוב הטילים לפני שהגיעו ליעדם. בתקיפה הישראלית נגרמו נזקים למחסן נשק ושלושה חיילים סורים נפצעו". במקביל, דובר צה"ל הודיע כי הופעלה מערכת הגנה אווירית נגד טיל נ״מ ששוגר מסוריה, אין נזק ואין נפגעים. תושבים באזור חדרה מדווחים שהרגישו רעד בבתים. עיתונאי העיתון אל-אח'באר, המזוהה עם חיזבאללה, אמר הלילה שמערכות הנ"מ הסוריות יירטו אמש מספר רב של טילים שישראל שיגרה. לדבריו, טיל פגע במחסן תחמושת בפרבר הדרומי מערבי של דמשק. עוד טען כי שלושת החיילים הסורים שנפגעו בתקיפה נפצעו בינוני, אך אין שחר לשמועות על קצין איראני שנהרג בתקיפה.

מועצת חוף הכרמל פרסמה בעקבות האירועים פנייה לתושביה בה נאמר: "נוכח הדי הפיצוץ במרחב המועצה שמקורם ממערכת הנ״מ באזורנו אנו מעדכנים כי מטה המועצה נמצא בקשר רציף עם גורמי פיקוד העורף. נמשיך לעדכן בהתאם לצורך. נכון לשעה זו, אין שינוי בהנחיות ההתגוננות באזורנו".

לפני כן דווח בתקשורת הסורית הממלכתית כי הפעילות של היירוטים נגד "היעדים העוינים" התרכזה בפרבר המערבי ובפרבר הדרומי של דמשק. לפי מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם חלק מהטילים הישראליים פגעו בשלושה יעדים בפרבר המערב והדרומי מערבי של דמשק, ומדובר במצבורי אמל"ח ששייכים לחיזבאללה או לכוחות האיראניים.

גורם צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" כי מערכות הנ"מ הסוריות יירטו שמונה מתוך עשרה טילים ששוגרו על ידי מטוסי חיל האוויר הישראלי. לדבריו היה שימוש מסיבי מהצד הישראלי בנורי הטעיה בשמי לבנון כדי לא להיפגע מירי הנ"מ הסורי.


לפי אתר החדשות הלבנוני "א-נשרה", הפיצוצים נשמעו גם בכפרים בבקעת הלבנון בגבול עם סוריה. בנוסף נטען כי מערכות הנ"מ הסוריות באזור אל-מזה ואל-דריג' הופעלו בתגובה לירי של מטוסי חיל האוויר הישראלי. גורם צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" כי מערכות הנ"מ הסוריות יירטו שמונה טילים מתוך עשרה ששוגרו על ידי המטוסים הישראליים מהמרחב האווירי של לבנון. אותו גורם טען כי ישראל השתמשה באופן מסיבי בנורי הטעיה במרחב האווירי הלבנוני כדי לנקוט אמצעי זהירות מפני הירי של מערכות הנ"מ הסוריות.

לפני כחודש דווח בסוריה על תקיפה של חיל האוויר בשטחה, ולדברי גורם צבאי סורי יורטו יעדים עוינים באזור אל כיסווה וסביבתה. מדובר באזור מדרום לדמשק שלפי פרסומים זרים, הותקף בעבר על ידי ישראל. ערוץ אל-חדת' של רשת אל ערביה דיווח ממקורותיו שמטוסים של חיל האוויר הישראלי תקפו עמדות של המיליציות האיראניות בדרום סוריה.