ללא

דו"ח הררי קובע: "כוחות היבשה ערוכים למלחמה"

בניגוד לדוח של תא"ל יצחק בריק, מבקר צה"ל קובע כי צה"ל מוכן לסבב הלחימה הבא. קצין בכיר תקף את בריק: "בגלל שיש לו עיטור עוז הוא צודק?"
משה שטיינמץ
26 באוקטובר 2018
06:00

מבקר צה"ל תא"ל מיל אילן הררי הגיש ביום שני השבוע לרמטכ"ל דו"ח על מוכנות צהל, בעקבות טענות נציב קבילות החיילים אלוף במיל' יצחק בריק. דו"ח הררי קובע: "כוחות היבשה מוכנים וערוכים למלחמה".

כזכור, לאחר טענותיו של בריק מינה הרמטכ"ל את הררי להגיש דוח בדיקה משלו בתוך 45 ימים. הררי קובע כי "מצאנו שיפור משמעותי בכשירות ובמוכנות כוחות היבשה למלחמה כתוצאה מתר"ש (תכנית רב שנתית) 'גדעון', משינוי בסדרי העדיפויות בין הזרועות ומתהליכים ארגוניים רחבים להגברת מוכנות וכשירות כוחות היבשה למול תרחיש הייחוס". אך, "יחד עם זאת מצאנו פערים המחייבים טיפול נרחב על מנת להגיע למוכנות מבצעית מיטבית".

הררי מצא פערים בנושאים הבאים: ניוד לוגיסטי (מספר ורמת המשאיות), ציוד אופטי, "קטלניות חיל הרגלים", הפעלת אש מדויקת לרמה הטקטית, קצב צבירת המלאים וקצב צבירת רק"ם, ירידה בהיקף כוח האדם ורתימה לקבע ואיכות תשתיות האימונים ותשתיות בכלל.

הדוח המלא כולל 41 המלצות, בראשן: "לקיים אחת לשנה הערכת מצב מטכ"לית בנושא מוכנות וכשירות המערכים לחירום ומלחמה והתאמת תהליכי בניין הכוח בהתאם." עוד ממליץ הררי: להגדיר גוף מתאם מטכ"לי לנושא הימ"חים, להעלות את שכר הנגדים בימחים, לחזק את שיח המפקדים עם הקצונה הלוחמת הזוטרה. הררי מבקש אף "לקבוע מסגרת תקציב רב-שנתי חיצוני (חיצוני לתקציב צהל) לנושא מוכנות כוחות היבשה".

הררי אמר אתמול: "עם כל הכבוד והערכה לנקח"ל, מצאנו פער גדול מאוד בין הדו"ח שלו לדו"ח שלי". האלוף מיל אבי מזרחי, שנתבקש על ידי הרמטכל להקים צוות היגוי במקביל לבדיקה של הררי אמר אתמול כי: "יש פער גדול בין דוח נקח"ל למה שמצאנו. תהום ביני לבין דו"ח נקח"ל".

מזרחי תקף את בריק בחריפות ואמר כי "בריק טוען כי בהערכת אמ"ן ב-2015 נאמר שמלחמות מהסוג של יום כיפור פסו מן העולם. לא הייתה אמירה כזו. זה נאמר לבריק והוא בכל זאת כתב שהייתה ושבגללה נסגרו חטיבות – שבכלל נסגרו לפני כן. בגלל שיש לו עיטור העוז מיום כיפור הוא צודק? אל תעשו מבריק הנער ההולנדי, זה לא מגיע לרמטכ"ל ולא לצבא שלנו. בצבא תמיד יהיו פערים, כמה כסף שלא יתנו".

קצין בכיר ביבשה התייחס לדוחות והסביר: "אנחנו צבא שמנהל סיכונים, אני רוצה משאיות אבל קונה נגמשים". מזרחי הצטרף למסקנת הררי בדבר הצורך בתוספת תקציבית חיצונית לשיפור היבשה ואמר כי תקציב ס"ה של כ-10 מיליארד שקלים בחמש שנים יביא ליישור קו של צבא היבשה מול האיומים המתפתחים.