בית כנסת
צילום: איזאק הררי, פלאש 90

"המשטרה עושה את זה כי זה קל": הומלס גנב עשרה שקלים ונעצר

בעילות למעצר הצעיר בדרום הארץ צויין כי הוא שיבש הליכי חקירה וסיכן את הציבור. "כמעט בכל מעצר כותבים את העילות האלה כברירת מחדל", אומר עו"ד אגמי מהסנגוריה הציבורית. ביהמ"ש נזף במשטרה ושיחרר את ההומלס
סדר יום
26 בדצמבר 2018
13:55

"סיפור קפקאי", כך הגדיר עו"ד נתנאל אגמי, ראש מחלקת המעצרים בסנגוריה הציבורית מחוז דרום, את סיפור מעצרו של בחור צעיר בחודש האחרון בדרום הארץ. מדובר על הומלס בן 26, שהמשטרה החליטה לעצור כי גנב עשרה שקלים מקופת צדקה בבית כנסת. בריאיון שהעניק היום (רביעי) לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב אמר עו"ד אגמי על המקרה: "המשטרה עושה את זה כי זה כי קל".

האזינו לריאיון עם עו"ד אגמי בכאן רשת ב

על המעצר עצמו סיפר אגמי: "הבחור הוא הומלס בגלל טרגדיה משפחתית. הוא מגיע לתחנת המשטרה מסיבה לא ברורה, אולי כעד אבל לא כחשוד או עצור. אין לו עבר פלילי. כשהוא יוצא מהתחנה הוא רעב, ורואה דלת פתוחה של בית כנסת. הוא נכנס לבית הכנסת ולוקח קופת צדקה עם עשרה שקלים. השוטרים רואים אותו והוא מיד מודה שלקח את הכסף. הוא נעצר ומובא לבית משפט. המשטרה מאשימה אותו בגניבה וכניסה לבית תפילה". יש לציין כי בנוסף לגניבה בעילות למעצר הצעיר המשטרה ציינה גם את הסעיפים שיבוש הליכי חקירה וסיכון ביטחון הציבור.

"לטעמי העילות האלו נכתבו בשגגה", אמר עו"ד אגמי, "אבל כמעט בכל מעצר כותבים את העילות האלה כברירת מחדל. אני לא חושב שיש מחלוקת שבמקרה הזה העצור לא ניסה לשבש חקירה. "יש דפוס מסוכן לפיו כל חקירה מתחילה במעצר, מתוך המחשבה ש'האדם נמצא ברשותי ואני שולט עליו, וקל להוביל כך את החקירה'. אסור לנו לעצור אנשים שאין עילת מעצר בעניינם".

כשהצעיר הובא על ידי המשטרה לבית המשפט, נזף השופט בשוטרים והורה לשחרר את הצעיר. "מקרה זה אינו מבוסס עילת מעצר כלשהי", קבע השופט." טוב אם תעשה המשטרה אם תסייע למערכת אכיפת החוק העמוסה ממילא בהורדת העומסים ולא בהעלאתם שלא לצורך".