התקיפה הישראלית בסוריה

בכיר ישראלי מאשר: חיל האוויר תקף בסוריה מחסנים איראניים

הגורם הביטחוני טען בפני סוכנות הידיעות AP כי בתקיפה הושמדה סוללת הנ"מ הסורית שממנה נורתה אש לעבר מטוסי חיל האוויר. עוד אמר הגורם כי בניגוד להבטחותיה של רוסיה - כוחות איראניים פועלים במרחק של פחות מ-80 קילומטר מהגבול
רועי קייס
27 בדצמבר 2018
06:27

גורם ביטחוני ישראלי אישר הלילה (חמישי) לסוכנות הידיעות AP כי ישראל היא זאת שביצעה שלשום את התקיפה בסוריה, שכוונה נגד יעדים איראניים בשלושה אתרים באזור דמשק. בנוסף, נטען כי בתקיפה הישראלית הושמדה סוללת הנ"מ הסורית שממנה נורתה אש לעבר מטוסי חיל האוויר הישראלי.

הגורם טען כי התקיפה כוונה למתקן אחסון איראני ויעדים לוגיסטיים שנעשה בהם שימוש להעברת אמצעי לחימה לחיזבאללה. עוד אמר הגורם כי בניגוד להבטחותיה של רוסיה - כוחות איראניים פועלים במרחק של פחות מ-80 קילומטרים מהגבול עם ישראל.

ישראל, גם הוסיף הגורם, עדכנה מבעוד מועד את רוסיה על התקיפה. בכך נהדפת הטענה של הרוסים שישראל סיכנה טיסות אזרחיות.

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל') עמוס ידלין, אמר היום לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי רוסיה מבקשת להגביל את הפעילות הישראלית בשמי סוריה. לדבריו, הטענה שלפיה התקיפה האחרונה סיכנה מטוסי תעופה אזרחית - אינה נכונה. "הרוסים משתמשים במלחמה פסיכולוגית ובפייק ניוז", קבע ידלין. "הם לא הולכים בכל הכוח נגד הפעילות הישראלית, אבל הם כן מעוניינים להגביל אותה".

האזינו לריאיון המלא עם אלוף (במיל') עמוס ידלין

אמש דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי התקיפה המיוחסת לישראל הייתה הנרחבת ביותר שכוונה לעבר מטרות איראניות בסוריה מאז הפלת המטוס הרוסי לפני כשלושה חודשים. כך לפי מקורות זרים. מדובר באחת התקיפות נרחבות ביותר בשנים האחרונות.

בשלושת החודשים האחרונים פחתו התקיפות נגד המטרות האיראניות, אך כל תקיפה כללה מספר גבוה יותר של יעדים. התקיפה אתמול כוונה נגד משלוח של אמצעי לחימה איראניים ולא כללה ניסיון התנקשות בבכירי חיזבאללה, כפי שדווח בכלי תקשורת.  


אתמול פורסמו פרטים חדשים על התקיפה, שמהם עלה כי שלוש מטרות איראניות הושמדו בפעולה. לפי חלק מהדיווחים, מערך ההגנה הסורי הצליח ליירט 14 טילים ישראליים. יותר מ-30 טילי נ"מ סוריים שוגרו לעבר מטוסי חיל האוויר - אחד מהם סיכן את ישראל והיה צורך ליירטו.