הסופר א.ב יהושע
צילום: AFP

א.ב יהושע: "מה זה תודעה יהודית? בישראליות שידרגנו את היהדות"

הסופר התייחס לאמירתו כי צריך להפסיק לחזק תודעה יהודית בבתי הספר ולחזק את התודעה הישראלית. יהושע הסביר כי "בני ישראל קיבלו את התורה ולא יהודים - בכל התנ"ך אין את המילה יהודי"
קיטל וסיקולר
27 בדצמבר 2018
10:51

הסופר א.ב יהושע אמר לאחרונה שצריך להפסיק לחזק תודעה יהודית בבתי הספר ולחזק את התודעה הישראלית. הוא הוסיף גם שלא צריך להגיד ערבים, אלא פלסטינים. היום (חמישי) הסביר הסופר את דבריו בריאיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר בכאן רשת ב': "אנחנו ישראלים. בני ישראל קיבלו את התורה ולא יהודים. בכל התנ"ך אין את המילה יהודי, אלא את המילה ישראל".

האזינו לריאיון המלא עם הסופר א.ב יהושע

"אנחנו בני ישראל וקשורים לעם ישראל. קראנו למדינה ישראל – לא יהודיה ולא ציון", הוסיף הסופר. יהושע ציין כי בכך שעברנו מלהיות יהודים ללהיות ישראלי - שידרגנו את היהדות שלנו. "עשינו את עצמנו ערבים זה לזה, אחראים זה לזה. אם הקונצנזוס חוזר לעניין היהודי - לא פלא שישראלים עוברים לברלין, עם הזהות היהודית אפשר להיות בכל מקום", אמר יהושע בריאיון.

יהושע תהה "מה זה תודעה יהודית?" והדגיש כי "הפיחות במושג 'ישראלי' נבע רק מתוך סיבה אחת - להכניס דרך העניין היהודי את העניין הדתי". הסופר ציין ששמם של הערבים בארץ הוא "פלסטינים" ולכן כך צריך לקרוא להם.