ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

נתניהו על הפרסום בישראל היום: "לא היו דברים מעולם"

ראש הממשלה דחה את הדיווח שלפי לא יוותר על תפקידו גם אם יוגש נגדו כתב אישום. בליכוד הכחישו איומים על היועץ המשפטי לממשלה אם יחליט נגד נתניהו
מיכאל שמש
27 בדצמבר 2018
12:51

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (חמישי) לפרסום בעיתון "ישראל היום", שלפיו לא יוותר על תפקיד ראש הממשלה גם אם יוגש נגדו כתב אישום, ואמר כי "לא היו דברים מעולם". במפלגת הליכוד הדגישו כי "ראש הממשלה לא דיבר עם איש בעניין זה".

עוד פורסם בעיתון כי בכירים במפלגה איימו ב"מתקפה חסרת רחמים" על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בליכוד ציינוכי אף אחד במפלגה לא מאיים על היועץ. "האיומים והלחצים להגשת כתב אישום נגד נתניהו בכל מחיר ובכל מקרה – מגיעים יום-יום מהשמאל ומהתקשורת", לשון ההודעה של הליכוד.

הבוקר פורסם בישראל היום כי נתניהו הצהיר שגם אם יוגש נגדו כתב אישום חלוט וסופי, לא יפרוש וימשיך לכהן כראש ממשלה אם ייבחר. לפי הדיווח, נתניהו לא מאמין שמנדלבליט יודיע על כתב אישום במהלך מערכת הבחירות. עוד נכתב כי הדברים נאמרו למקורביו של ראש הממשלה.

על פי "חוק יסוד: הממשלה", ראש הממשלה חייב להתפטר רק אם הורשע ובניגוד לשר, שחייב להתפטר אחרי הרשעה בערכאה הראשונה, ראש ממשלה חייב לעזוב את תפקידו רק אחרי הרשעה סופית בבית המשפט העליון. בניגוד לשר, כשראש ממשלה מתפטר, כל הממשלה עוזבת איתו.

למרות שבית המשפט העליון קבע כי הנורמה הציבורית מחייבת התפטרות של שר בשלב הגשת כתב אישום, אך שר יכול לחזור לתפקידו אם יזוכה בניגוד לראש ממשלה. מקורביו של נתניהו ציינו כי הקואליציה הבאה תתבסס על מי שיאפשר לו לכהן עם כתב אישום. לדבריהם, עם הסיעות החרדיות ועם הבית היהודי לא תהיה בעיה וגם עם אביגדור ליברמן – אם יסתדר איתו על דברים אחרים.