מנהרת טרור של חיזבאללה
תיעוד כאן חדשות

תיעוד: מצלמת כאן חדשות בתוך מנהרת חיזבאללה

צה"ל הודיע שסיים להשמיד את מנהרות הטרור של חיזבאללה שיצאו מהכפר כילא למטולה, וציין כי המבצע הנטרול נמשך. קצין הדגיש: מרגע שפורסם כי המנהרות מולכדו, השתנו הוראות הפתיחה באש - "מי שייכנס אליהן עכשיו ימות"
משה שטיינמץ ורובי המרשלג
27 בדצמבר 2018
16:00

דובר צה"ל רונן מנליס הודיע היום (חמישי) כי הצבא סיים להשמיד את מנהרות הטרור של חיזבאללה שיצאו מהכפר הלבנוני כילא למטולה. לפני שהושמדו, מצלמת כאן חדשות תיעדה את אחת המנהרות מבפנים. מנליס הסביר כי בתכנית ההתקפה של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה דובר על חצייה של פעילי רדואן, הכוח המיוחד של ארגון הטרור, לישראל וניתוק צפון המדינה. דובר צה"ל אמר כי המבצע לנטרול המנהרות נמשך.


"הניסיון של חיזבאללה לשקר הוא עקבי. האחריות על המנהרות מוטלת על ממשלת לבנון", הדגיש מנליס. קצין בפיקוד צפון הדגיש כי מרגע שפורסם כי המנהרות מולכדו, השתנו הוראות הפתיחה באש - "מי שייכנס אליהן עכשיו ימות". הקצין סיפר כי כמה ימים אחרי תחילת המבצע כמעט התרחש אירוע כזה.

קצין בכיר בפיקוד צפון טען כי "ההלם בחיזבאללה עוד לא עבר, הם עדיין לא מצליחים לחשב את דרכם". הקצין אמר כי הוא מייחס חשיבות גדולה לשקט של נסראללה. "זה ביטוי ל'עוד לא הצלחתי לחשב את דרך הפעולה'. הוא עוד לא מבין את גודל החשיפה", אמר הקצין.


קצין הנדסה בכיר המעורב במבצע אמר השבוע כי המשימה שהוגדרה לצבא היא השמדה של 100% מהמנהרות. "בכל מרחב שבו אותרה מנהרה ניתן לספר סיפור על תכנית ההתקפה באותו שטח. המנהרות נועדו לשמש ניסיון לשלוט על צירי גישה, לחסום הגעת עתודות של צה"ל. כל תוואי שחודר בסנטימטר את הקו הכחול נדע לשים עליו את היד", אמר קצין ההנדסה.

אתמול הותר לפרסם כי כוחות צה"ל פוצצו מנהרה נוספת בגבול הצפון. על פי דיווחים בלבנון, בצבא הודיעו במערכת כריזה לתושבים בדרום לבנון כי הם עומדים לבצע את הפיצוץ. מצה"ל נמסר כי לוחמי צה"ל איתרו לפני כמה ימים מנהרת טרור התקפית נוספת שנחפרה מהכפר השיעי עיתא א׳-שעב וחצתה לשטח ישראל.