הפגנות בגבול עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

הפרות הסדר בגבול עזה: פלסטיני נהרג ו-6 נפצעו

כ-5,000 פלסטינים הגיעו להפגנות השבועיות בגבול. דווח שצה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות ובאש חיה
נמרוד ליכטנשטיין
28 בדצמבר 2018
18:45

כ-5,000 פלסטינים הגיעו היום (שישי) להפגנות השבועיות בגבול בין רצועת עזה לישראל. חלקם התפרעו ומשרד הבריאות בעזה דיווח כי פלסטיני אחד נהרג ושישה נפצעו מאש צה"ל.


בלון נפץ נחת הבוקר ליד גן ילדים במושב במועצה האזורית שדות נגב. לבלון היה מחובר מטען קטן, וחבלן של המשטרה הוזעק למקום. לא היו נפגעים באירוע. מדובר בבלון הראשון שנחת בעוטף עזה אחרי כמעט חודשיים של שקט. בצה"ל דרוכים לקראת ההפגנות בעזה שיתקיימו בהמשך היום.

העיתון "אל-אחאבר" פרסם הבוקר כי נתניהו העביר ביומיים האחרונים מסר לעזה דרך המצרים, לפיו הוא מעוניין בשמירה על השקט בגבול והמשך ההבנות בין ישראל לחמאס, עד לקיום הבחירות בישראל. גורם בחמאס אמר לעיתון כי נתניהו הוסיף שהדבר לא ימנע מישראל לצאת למלחמה נגד עזה, במקרה של התגרות מצידה.

בתחילת השבוע דיווח העיתון כי מצרים פועלת ביומיים האחרונים כדי למנוע הסלמה ברצועת עזה בעקבות האירועים האלימים בגבול הרצועה ביום שישי האחרון, ומסרים מאיימים שחמאס והג'יהאד העבירו אליה. המצרים ביקשו מהפלגים ראיות לכך שישראל פגעה במזיד במפגינים מבלי שהם איימו על חיילי צה"ל או התקרבו לאזור החיץ.

המצרים העבירו לחמאס מסר מישראל שלפיו היא לא מעוניינת בהסלמה ועדיין מחויבת להבנות חרף ההסלמה ביום שישי האחרון, בה נהרגו ארבעה פלסטינים. היום צפויה להגיע לרצועה משלחת ביטחונית מצרית.

בשבוע שעבר הגיעו כ-8,000 פלסטינים לכמה מוקדים לאורך הגדר ברצועה. חלקם התפרעו והשליכו מטענים לעבר הגדר. בחלק מהמוקדים הובערו צמיגים. מצה"ל נמסר כי רוב המפגינים שמרו על מרחק מהגדר. משרד הבריאות בעזה דיווח על ארבעה הרוגים ועל 40 פצועים.