אל"מ (במיל') צביקה לוי, "האבא של החיילים הבודדים"
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אל"מ (במיל') צביקה לוי, "האבא של החיילים הבודדים", נפטר בגיל 71

לוי, חתן פרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ז, התמודד עם מחלה קשה. הוא אמור היה לחגוג יום הולדת בעוד כשבועיים, ויובא למנוחות ביום שני בקיבוץ יפעת שבו התגורר
חן ביאר
29 בדצמבר 2018
09:59

אלוף משנה (במיל') צביקה לוי, שכונה "האבא של החיילים הבודדים", נפטר הלילה (שבת) בגיל 71 כתוצאה ממחלה קשה. לוי התמודד עם מחלה קשה והוא יובא למנוחות ביום שני בקיבוץ יפעת שבו הוא התגורר.

לוי זכה בפרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ז בזכות פעילותו למען חיילים בודדים בצה"ל. הוא אמור היה לחגוג את יום הולדתו בעוד כשבועיים.

בנימוקי ועדת הפרס צוין בין השאר כי הוא "הרים תרומה מכרעת למדינה בהתגייסות למען חיילי צה"ל הבודדים. זה עשרות שנים שהוא עושה למען מאות ואלפי החיילים מחוסרי האמצעים ומטפל במסירות ראויה לשבח במשפחות שכולות. את פועלו החשוב הוא הוביל בתנועה הקיבוצית. מדובר במפעל חיים של אדם אחד, שהיה לפעילות של תנועה שלמה".

אל"מ (במיל') צביקה לוי (צילום: דוברות התנועה הקיבוצית)

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, ספד ללוי: "צביקה נלחם בצנחנים, לאחר מכן נלחם על כל חייל בודד ובשנים האחרונות נלחם על בריאותו. צביקה הלך מאתנו, אך רוח הנתינה והלב הגדול שלו, יישארו עמנו לעד".

"במשך 21 שנים, כפעיל התנועה הקיבוצית, פעל צביקה בנמרצות ובנחישות שאין שנייה לה, יום אחרי יום, שנה אחר שנה, בחורף ובקיץ, בעתות שלום ובעתות מלחמה, ועשה לילות כימים בכדי להעניק טיפול מסור, מכל הלב, ליותר מ-20 אלף חיילים וחיילות בודדים ולמצוא להם בית בקיבוצים ברחבי הארץ".


מאיר הוסיף: "לפני שלוש שנים בגד גופו של צביקה. בתום סדרת בדיקות התברר שהוא לקה במחלת ה- ALS. לאחר תקופה ממושכת של אשפוז, וחרף מגבלות רפואיות קשות, חזר לתפקוד חלקי על כסא גלגלים כשחבריו הנאמנים מסייעים בידו בנהיגה ובניידות. גם כשהמחלה האיומה לא נעצרה, ולמרות שיכולת הדיבור נפגמה, צביקה לא ויתר על 'הילדים שלו' - החיילים הבודדים ותוך מאבק עיקש בגוף החולה- בעזרת מכשור מתאים, המשיך בכל כוחותיו להגיע כשיכל, לתת עצות טובות ולסייע ככל הניתן למחליפתו".