בנט ושקד

המפלגה החדשה של בנט ושקד צפויה להתאחד עם הבית היהודי אחרי הבחירות

גורמים בכירים בשתי המפלגות אישרו את הפרטים. לאחר הבחירות מתכוונות שתי המפלגות להתייצב כ"בלוק" אחד למו"מ הקואליציוני מול ראש הממשלה
זאב קם
30 בדצמבר 2018
07:03

מפלגתם החדשה של נפתלי בנט ואיילת שקד, "הימין החדש", צפויה להתאחד מחדש עם הבית היהודי-האיחוד הלאומי מיד לאחר הבחירות - כך פורסם לראשונה הבוקר (ראשון) בכאן רשת ב, לאחר שגורמים בכירים בשתי המפלגות אישרו את הפרטים לכאן חדשות. עוד נודע כי לאחר הבחירות מתכוונות שתי המפלגות להתייצב כ"בלוק" אחד למו"מ הקואליציוני מול ראש הממשלה בנימין נתניהו - בהנחה שהוא ייבחר שוב, בדומה לברית האחים שנרקמה בזמנו בין בנט ויאיר לפיד.

בשלב השני, אמורות שתי המפלגות ליצור סיעה אחת בכנסת. מטרת המהלך היא למקסם ככל שניתן את קולות הימין באמצעות ריצה נפרדת. מפלגתו של בנט תבקש לזכות בכמה שיותר קולות ימניים-חילוניים, בעוד שהבית היהודי-האיחוד הלאומי תתמקד בקולות הציונות הדתית. לאחר הבחירות, כשכל אחת מהמפלגות משכה אליה כמה שיותר מצביעים, יבקשו השתיים ליצור סיעה משותפת מתוך הנחה שכך ניתן יהיה להגיע למספר מנדטים גבוה יותר ממה שהשיגה הבית היהודי של בנט במתכונתה הקודמת. 

אתמול הודיעו שני השרים על הקמת מפלגה חדשה, שתהיה משותפת לדתיים ולחילונים. "מפלגת הימין החדשה תהיה בעד ארץ ישראל ונגד שחרור מחבלים", אמרו השניים בהצהרה לתקשורת בבית סוקולוב בתל אביב, והוסיפו: "אם הייתה מפלגה כזאת לפני 13 שנה ההתנתקות לא הייתה מתרחשת - אל מול האופורטוניזם האישי שהוביל את הליכוד הייתה עומדת מפלגה ימנית אמיתית".

מפלגת הבית היהודי פרסמה הודעת תמיכה בשרים לאחר ההצהרה: "מפלגת הבית היהודי מודה לנפתלי בנט ואיילת שקד על 5 שנים של עשייה גדולה למען עם ישראל. אנו מאמינים שעוד נכונו להם גדולות ונצורות בהובלת מחנה הימין", הודיע מנכ"ל המפלגה ניר אורבך.

לפני ההצהרה אמר איש האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ': "אני שומע את הדיווחים והבנתי שאנחנו באים למציאות חדשה. הם כנראה יכריזו על מפלגה חדשה. הציונות הדתית חזקה, הייצוג הפוליטי שלה לא תלוי באדם כזה או אחר. למדתי שבפוליטיקה אין הפתעות. השאיפות של נפתלי ואיילת הן להגיע להנהגת המדינה? זה לא הולך יחד עם מפלגה דתית".