מאפרה, אילוסטרציה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

"העישון הורג": אושרה הצעת החוק להגבלת פרסום מוצרי עישון

לפי הצעת החוק, יאסרו פרסומות למוצרי עישון למעט תחת הגבלות מסוימות. בנוסף יאסר להציג מוצרים למכירה למעט בחנויות המיועדות לכך. כבל: "מהפכה היסטורית בכנסת"
ורד פלמן וזאב קם
31 בדצמבר 2018
16:17

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את החוק להגבלת פרסומות ושיווק של מוצרים טבק ועישון. לפי החוק, שהגישו חברי הכנסת יהודה גליק, איתן כבל ואיל בן ראובן, נקבע איסור כולל על פרסומות למוצרים אלה למעט רשימת חריגים מצומצמת של פרסומות מותרות. בין השאר נקבע כי פרסומות בעיתונות המודפסת תותר בכפוף להגבלות ובהן פרסום מודעה בדבר נזקי העישון, השווה בשטחה לשטח הפרסומת.

בנוסף לכך, לפי החוק, נקבעו הגבלות ואיסורים נוספים לגבי ייצור ושיווק מוצרי עישון. בכלל זה איסור הצגת מוצרי עישון למכירה, למעט בחנויות ייעודיות או בחלק נפרד בחנות שאינו גלוי לעין.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מסר בתגובה לאישור החוק: "העישון הורג ונמשיך להוביל את המאבק בעישון לסוגיו ביד רמה. אני מברך את ח”כ איתן כבל, דודי אמסלם, יהודה גליק ויואל חסון על ההתעקשות להעברת שלבי החקיקה של החוק עוד לפני הבחירות. הנתונים האחרונים מצביעים על ירידה בשיעור העישון בישראל. אני מקווה ומאמין, שעם יישום החוק החדש המגמה תימשך ותתחזק".

ח"כ איתן כבל צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "מהפכה היסטורית בכנסת, המליאה אישרה כעת את הצעת החוק שלי ושל חבריי גליק ובן ראובן לאיסור פרסום ושיווק מוצרי טבק ועישון. הצלחנו הצלחה אדירה למרות כל הלחצים העצומים שהופעלו נגד החוק. בשורה אמיתית והיסטורית לסיים איתה את הכנסת ה-20,.