חייל צה"ל בגבול סוריה
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

גורם מדיני בכיר: נסיגת ארצות הברית מסוריה - הזדמנות לישראל

הגורם הסביר כי ראש הממשלה נתניהו לא ביקש מהאמריקנים למנוע את הוצאת הכוחות, אלא לעשות זאת בהדרגה. לדבריו, מצב הנוכחות האיראנית בשטח לא השתנה. בנוגע למבצע "מגן צפוני" אמר כי "ייתכן וצעד זה מנע מלחמה"
עמיחי שטיין
31 בדצמבר 2018
17:08

גורם מדיני בכיר התייחס היום (שני) ליציאת הכוחות האמריקנים מסוריה ואמר כי מדובר בהזדמנות. לדברי הגורם, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא ניסה לשכנע את הנשיא האמריקני לא לבצע את המלך, אלא ביקש ממנו לעשות זאת בהדרגה. נכון לעכשיו, לפי הגורם הבכיר, המצב של הנוכחות האיראנית בשטח לא השתנה מאז ההחלטה האמריקנית.

הגורם התייחס לשיחת נתניהו עם פומפאו ואמר כי "השיחה חשובה כדי להתוות את המדיניות אל מול איראן ומול חיזבאללה. אני חושב שיש ביציאה האמריקנית הזדמנות, ובגלל העובדה שבאין שר ביטחון אמריקני פומפאו ובלטון הם קובעי מדיניות בטחונית". הוא מעריך כי ישראל תוכל להדק את התיאום עם ארצות הברית.

בנוגע למבצע "מגן צפוני" אמר הגורם הבכיר כי "ייתכן וצעד זה מנע מלחמה. ישראל מכירה את כל המנהרות כיום. אתרי הסבה של חיזבאללה נסגרו בגלל ההחלטה שלא שווה להם להחזיק אחרי שזה יצא החוצה".

בתוך כך, ראש הממשלה התייחס בשיחה עם כתבים לקשר בינו לנשיא הברזילאי בולסונארו. לדברי ראש הממשלה, הקשר האישי בין השניים הוא לא דבר מבוטל: "השגריר בברזיל, יוסי שלי, אמר לי אתה חייב לבוא לברזיל למרות ההתפתחויות הפוליטיות, כי גם הצפייה מצד בולסונארו וגם הציבור בברזיל שראש הממשלה יגיע להזמנה".

"יש תזוזה באמריקה הלטינית, קודם כל בגלל העלייה של האוונגליסטים שמקרב אותם לישראל, והערכה היא כי המגמה הזאת תימשך", הוסיף נתניהו. גם ביקורה של שרה נתניהו בגוואטמלה, בעצם יותר תחושה בקרב מדינות בדרום אמריקה. מחר אפגש עם נשיא הונדורס ואדון איתם בהעברת השגרירות".