גבאי מכריז על הפרידה מלבני
פלאש 90

הפרידה מלבני: הביצוע הפוליטי הראשון של אבי גבאי

יו"ר העבודה הוכיח שהוא לא חנון שמאבד קולות ולא עושה כלום בנושא. מעתה הוא יגיד: יש לי את ה"קילר אינסטינקט" שדרוש למנהיג
יואב קרקובסקי, פרשנות
01 בינואר 2019
17:26
עודכן ב 17:28

זה היה מכוער, זה היה בוטה, זה היה מהלך ברוטלי, אבל לאבי גבאי לא הייתה ברירה אחרת. עם הישג מרשים של 9-8 מנדטים ומצב חד ספרתי בסקרים, כשהמגמה הנראית היא כלפי מטה – גבאי היה חייב לטלטל את המחנה הציוני. הוא היה חייב לעשות מהלך קיצוני, דרמטי, גם אם נתפס כצעד אלים ואפילו שוביניסטי.

האופוזיציה לא מפנקת את מי שיושב בה. באופוזיציה מדברים ולא עושים, ואבי גבאי עשה. זה היה הביצוע הפוליטי הראשון שלו. הוא הוכיח שהוא לא חנון שמאבד קולות ולא עושה דבר. שימו לב – הוא ישתמש בזה גם בהמשך. "אם פיטרתי את לבני בשידור חי, יש לי את ה'קילר אינסטינקט', הנדרש למנהיג", יגיד גבאי מעתה והלאה.

פוליטי-כאן - ערוץ הבחירות של כאן חדשות בטלגרם | ניפגש שם 
אם זה לא מספיק, בישיבה הסגורה הוא האשים את לבני ש"האכילה אותו חרא". תכלית המעשה של גבאי היא לסמן ליתר יריביו בעבודה שאם הוא מתעצבן - הוא יורה, בין העיניים.

גבאי לא הסתפק בבעיטה בלבני, הוא גם דרך עליה. הוא השתמש במילים קשות - "אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחויב לשינוי. אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך, זה לא קורה בשותפות הזו, ולכן אני שוב בוחר בציבור". המשמעות: לבני לא הייתה חברה, לא הייתה נאמנה לדרך ולא הייתה שותפה של ממש. גבאי עשה ללבני סיכול ממוקד. הוא מכתים אותה בתכונות שיפגעו בכל מי שיבקש לחבור אליה בעתיד. "בהצלחה לך ציפי, בכל מפלגה שלא תהיי בה". עוד עקיצה עם תזכורת: הליכוד, קדימה, התנועה המחנה הציוני – רשימת המפלגות שבהן רצה לבני.

ישיבת הסיעה שזומנה הבוקר הייתה מתוחה מלכתחילה. חברי סיעת העבודה שהגיעו אליה תכננו אמבוש לגבאי. הם רצו למחות על מועד הפריימריז שקבע ב-12 בפברואר 2019 ולהקדים את המועד. הם גם רצו להביע מחאה על המצב שאליו דרדר גבאי את המפלגה.

גבאי הפתיע אותם. מי שמביט בדקות ההכנה, לפני תחילת הישיבה, יכול לראות את גבאי דרוך. הם יושבים משני צדי השולחן. הפודיום חוצץ ביניהם. לא תמיד האווירה שם חברית – לעיתים יש מתח – היום המתח הורגש. אבל ההפתעה הייתה אדירה.

לבני לא הייתה יכולה לצפות את זה. היחסים בין השניים לא היו טובים, אבל את האשם ביחסים היא ואנשיה תולים בו. "הוא מעולם לא האמין בשותפות הזו", אומרים אנשיה של לבני, "עם הרצוג זה היה חיבור אמיתי – הוא ידע לנצל את החיבורים והיתרונות המשותפים כדי לייצר חיבור של ממש". עכשיו הוא תולה את האשם בה – כי זה הכי נוח.

לבני הוכתה בהלם. היא מלקקת את הפצעים  – מנסה להשתקם מהסיכול של גבאי, רוצה לרוץ, נאחזת בתנועה כפלטפורמה פוליטית, אבל גם היא מבינה שללא חיבורים זה יהיה מהלך קשה עד בלתי אפשרי. בינתיים נראה שאין לה כתובת לפנות אליה, וזו עלולה להיות עבורה בעיה קשה.