סקר כאן חדשות

סקר כאן חדשות: לאחר ההשפלה גבאי צונח, לבני לא עוברת את אחוז החסימה

הליכוד מקבלת 28 מנדטים, 30% מהנשאלים: גנץ מתאים לתפקיד רה"מ
יואב קרקובסקי
02 בינואר 2019
20:03

תשעה ימים ליציאה למערכת הבחירות עם לפחות שלוש מפלגות חדשות – כששתי מפלגות ותיקות בשמאל ובימין עוברות טלטלות דרמטיות. ציפי לבני משלמת מחיר כבד – והיא בספק בכנסת הבאה, אבי גבאי לא מרוויח כלום מהמהלך שלו, והבית היהודי – מדשדש הרחק משער הכניסה לכנסת. שני הגושים לא מצליחים לייצר גוש חוסם. נתניהו חייב לגייס מחדש את ליברמן ואת "גשר" של אורלי לוי אבקסיס, לפיד וגנץ – רחוקים מאוד ממחשבה על יכולת להרכיב ממשלה.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

לפי סקר כאן חדשות, שביצע מכון TNS, המהלך הפוליטי הדרמטי של אבי גבאי – פירוק המחנה הציוני – נכשל. הסקרים לא מבטאים אופטימיות. לו הבחירות היו נערכות היום הליכוד, בראשות נתניהו, הייתה מאבדת שלושה מנדטים לעומת המצב בכנסת ומול מהסקר הקודם שלנו. הליכוד עדיין המפלגה הגדולה – עם 28 מנדטים.  

שתיקתו של בני גנץ ממשיכה לתדלק היטב את מפלגתו "חוסן לישראל". בסקר זו המפלגה השנייה בגודלה,  עם 14 מנדטים. "יש עתיד בראשות לפיד" עם 13 מושבים, הרשימה המשותפת שומרת על יציבות עם 12 מנדטים. אחרי שעיקר הפוקוס עבר לצד שמאל של המפה – הימין החדש של בנט ושקד, זוכה ל-9 מנדטים.

יממה לאחר המהלך שבו השפיל את ציפי לבני והודיע על פיצול המחנה הציוני, אבי גבאי, שקיווה להפוך את המגמה ולהתחיל לעלות בסקרים נמצא בקריסה. מפלגת העבודה בראשותו יורדת לנתון שלילי שלא היה כמותו מעולם – 7 מנדטים בלבד.

יהדות התורה שומרת על כוחה בסקר הנוכחי – גם היא עם 7 מנדטים וכך גם כולנו של שר האוצר משה כחלון.  ש"ס עם נתון יפה יחסית - 6 מנדטים, וירידה יחסית למצבה בכנסת ה-20 שבו היא נמצאת עם 7  מנדטים. גשר של אורלי לוי-אבקסיס עם-5 מושבים לו הבחירות היו מתקיימות היום ומפלגת מרצ בראשות תמר זנדברג עם 6 מנדטים. ישראל ביתנו של ליברמן עם חמישה מנדטים.

שתי מפלגות משלמות את מחירי הפילוגים השבוע: התנועה בראשות ציפי לבני קרובה לחצות את אחוז החסימה אבל לפי הסקר לא נכנסת לכנסת. הבית היהודי, נטולת בנט ושקד רחוקה מאחוז החסימה, אך צריך לזכור שבינתיים מדובר במפלגה ללא מנהיג, ללא רשימה וללא אפיון.

שאלה נוספת היא ההתאמה לראשות הממשלה. לראשונה – נתונים שצריכים להטריד את ראש הממשלה. במאבק ראש בראש מול יו"ר "חוסן לישראל", בני גנץ, נתניהו עם 40 אחוז מול 30 אחוז לרמטכ"ל לשעבר - פער של 10 אחוזים בלבד.

גם יאיר לפיד מצליח להפגין נתונים יפים כשהוא ראש בראש מול נתניהו. ראש הממשלה עדיין עם 40 אחוזי התאמה, אך רבע מציבור הנשאלים רואה בלפיד ראוי לשמש ראש הממשלה עם 24 אחוזים.

נתונים מעניינים הם מהיכן מקבלות המפלגות את קולותיהן – וזאת לפי אופן ההצבעה בבחירות הקודמות. מסקר "כאן חדשות", עולה כי הליכוד היא המפלגה היחידה שמצביעיה בבחירות הקודמות שומרים על רמת נאמנות גבוהה ו-69% יצביעו עבורה שוב.

סקר כאן חדשות מ-30 בדצמבר 2018