גרפיטי בכפר בורקעא

גורם ביטחוני מזהיר: זינוק במספר פשעי השנאה

לדברי הגורם נוער הגבעות מורתע פחות ומעז יותר. הוא מותח בעניין זה ביקורת על בתי המשפט. במערכת הביטחון זיהו ב-2018 עליה תלולה באירועים בעיקר באזור יצהר. עליה גם בפגיעה בכוחות הביטחון – יותר מ-40 תקריות נגד שוטרים וחיילים מתחילת השנה. בתוך כך, אבנים הושלכו לעבר שיירת ראש הממשלה הפלסטיני בצומת תפוח
רועי שרון וכרמל דנגור
02 בינואר 2019
20:33

במערכת הביטחון זיהו עליה תלולה במספר פשעי השנאה שבוצעו בשנת 2018. עיקר האירועים התרחשו באזור יצהר. עליה של ממש נרשמה גם בפגיעה בכוחות הביטחון עם יותר מ-40 תקריות כאלה נגד שוטרים וחיילים מתחילת השנה.


גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות כי נוער הגבעות פחות מורתע היום ממה שהיה לפני שנתיים, ומעז יותר לפעול בכניסה לכפרים פלסטיניים. לדבריו, אם מגמת ההסלמה תימשך, נגיע לאירוע עם תוצאה קטלנית כמו שראינו בדומא.

את הסיבה להיעדר ההרתעה בקרב נוער הגבעות משייך הגורם הביטחוני לבתי המשפט שעליהם הוא מותח ביקורת. "בניגוד לתקופת דומא, שבה השופטים הבינו את הסכנות, בשנה האחרונה בתי משפט מסרבים להאריך מעצרים של פעילי ימין שעברו על החוק והפרו צווי הרחקה מנהליים. זה אחד הגורמים לשחיקה בהתרעה".

לגבי יצהר אומר הגורם, רובה המוחלט של האלימות היהודית יוצא מהמאחזים של ההתנחלות, אבל היישוב עצמו מעלים עין ולפעמים מסייע לחשודים. "הם מגנים וקורצים אומר הגורם". נקודה מעניינת נוספת היא הסמכות הרוחנית של פעילי הימין. לדברי הגורם הביטחוני, רבני נוער הגבעות כבר לא מעודדים את פשעי השנאה כמו שהיה לפני שלוש שנים והם מתנגדים להפרת חוק. "פעילי הימין פועלים ללא סמכות תורנית". את מקומה של הסמכות הרוחנית בעבור נער גבעות בן 15 תופס נער אחר בן 17. הגורם הביטחוני מזהיר ש"כלל המערכות חייבות להתגייס, כולל מערכות החינוך והרווחה, כולל בתי המשפט, כדי למנוע הידרדרות מסוכנת".

בתוך כך, הערב פורסם לראשונה בחדשות הערב כי אבנים הושלכו בשבוע שעבר לעבר שיירת ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה, כשנסע בכביש 60 באזור צומת תפוח. מדובר באותו מקום שבו נהרגה לפני כחודשיים הפלסטינית עאישה אראבי מפגיעת אבן בראשה בזמן נסיעה. נגרם נזק ללפחות אחד מכלי הרכב ואחד הנוסעים נפצע קל מאוד מרסיסים. במערכת הביטחון מעריכים שמי שיידו את האבנים בשני האירועים הם יהודים ולא פלסטינים שטעו בזיהוי.