צילום: אי-פי
טראמפ בעיראק

"איראן יכולה לעשות בסוריה מה שהיא רוצה"

נשיא ארה"ב אמר בישיבת קבינט כי ייתכן שישב למו"מ עם הרפובליקה האסלאמית. הוא הוסיף כי טהראן נחלשה בעקבות הסנקציות. טראמפ הוסיף שייתכן וייפגש עם קים ג'ונג און בקרוב
איתמר מרגלית
02 בינואר 2019
22:21

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ערך היום (רביעי) ישיבת קבינט בבית הלבן, והתייחס למצב בסוריה. הוא ציין בנוגע לתפקידה של איראן בסוריה כי "הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, למען הכנות". הוא הוסיף שמצבה של איראן השתנה בחודשים שאחרי החזרת העיצומים של ארצות הברית, מאשר בזמן קיום הסכם הגרעין.

לדברי טראמפ בישיבת הקבינט, איראן מוציאה את כוחותיה מסוריה ותימן, ישנן מחאות מדי שבוע, ומצב המטבע שלהם גרוע. הוא הוסיף שייתכן ויישב למשא ומתן עם האיראנים, אבל לדעתו הם אינם מוכנים לשבת איתו כעת.


הוא התייחס גם למגעים בו האמריקנים לקוריאה הצפונית, ואמר כי קיבל מכתב מהשליט קים ג'ונג און. הוא הוסיף שייסד יחסים טובים עם קים, ומעולם לא הדגיש האצת תהליך הפירוז מנשק גרעיני. לדבריו, תיקבע פגישה נוספת עם קים בעתיד הלא רחוק.

ערוץ אלמיאדין הלבנוני דיווח אתמול כי החל השלב הראשון בנסיגת הכוחות של צבא ארצות הברית מסוריה. לפי הדיווח, שיירה ובה 120 כלי רכב נראתה בדרכה לבסיס צבאי בעיראק, סמוך לחבל כורדיסטאן. מקורות עיראקיים מסרו לרשת כי הנוכחות האמריקנית בבסיס תהיה זמנית בלבד.

אתמול לפנות בוקר דיווח ה"ניו יורק טיימס" שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הסכים להאט את הוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה. לפי גורם אמריקני, הנסיגה תימשך ארבעה חודשים ולא 30 יום, כפי שהוכרז בתחילה.