עמונה
צילום: דוברות מטה בנימין

עימותים בעמונה: 6 שוטרים ו-3 נערים נפצעו קל במהלך פינוי קרוואנים

כ-200 נערים שרפו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, שהגיעו לפנות שני קראוונים במקום. הנערים התבצרו במקום בניסיון למנוע את הפינוי. מג"ב: המצב בשליטה
כרמל דנגור
03 בינואר 2019
06:47
עודכן ב 09:21

לפחות שישה שוטרים ושלושה נערים נפצעו קל בעימותים בין צעירים לבין כוחות הביטחון במאחז עמונה שבבנימין. כוחות מג"ב הגיעו למקום, כדי לפנות שני קראוונים, שהוצבו לפני כשלושה שבועות במקום, לאחר שהתושבים טענו כי רכשו כחוק את האדמות. כ-200 נערים התבצרו בקראוונים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר השוטרים . לפי מג"ב, המצב בשליטה והפינוי יסתיים בתוך כמה שעות.


יונתן, אחד המפונים מהמקום, אמר כי "היינו בבוקר בעמונה אחרי שקנו מחדש את הקרקעות, ציפינו ממשלת הימין שיחזקו את היישוב פה. אבל החליטו בהחלטה שרירותית לפנו. היתה פה אלימות נוראית. שוטרים זרקו אבנים, פצעו אנשים ואיימו באלימות כבדה. זרקו גז לתוך חדר סגור. אנחנו מצפים מהציבור שידרוש מהחכים לתקן את המעוות". 


מארגון "חוננו" שמייצג את העצורים מהפינוי נמסר כי "עורכי הדין של הארגון מעניקים סיוע משפטי עד כה לחמישה עצורים שמועברים לתחנות המשטרה. בסרטונים שמגיעים מהמקום ניתן לראות שימוש פסול בגז פלפל, תקיפת נער שישב על הקרקע על ידי שוטר מג"ב באמצעות ברכיה לאשכיו והתזת גז פלפל לתוך מבנים".

אתמול נעשתה פנייה לבית המשפט המחוזי בירושלים כדי למנוע את פינוי המאחז. הפונים טענו כי מדובר בחווה חקלאית בשטח פרטי. לטענתם, "במצב דומה כאשר מדובר בבניה פלסטינית עושים את כל המאמץ כדי למצוא דרך להשאיר אותה ואילו בבניה יהודית מפנים תוך 48 שעות".

בחודש שעבר ועדת השרים לחקיקה אישרה את החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה, המוכר גם בשם "חוק ההסדרה 2", המסדיר כ-70 יישובים מעבר לקו הירוק. עם זאת, המשנה ליועץ המשפטי למממשלה קבע: ההצעה מעוררת קשיים משפטיים רבים בהקשרים של שוויון בפני החוק והמשפט הבינלאומי. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, מיוזמי החוק, אמר: "זו האחריות והמחויבות שלנו - זו התשובה הניצחת לטרור הרצחני של הערבים. נדרוש להקים ועדה מיוחדת בכנסת לקידום מהיר של החוק בשלוש קריאות, במקביל לחוק גדעון סער".