מחאה נגד מחירי התרופות (ארכיון)
צילום: רוני שוצר, פלאש 90

על רקע הביקורת: הוגש סל התרופות ל-2019

ועדת הסל תמסור לסגן השר יעקב ליצמן את רשימת התרופות שייכללו בו בשנה הקרובה. אושרו תרופות בהיקף של 460 מיליון שקלים. יו"ר ועדת הסל אמר: לא אסכים להיות שוב בתפקיד בתקציב הזה. ליצמן הבטיח: אם אהיה בקואליציה - אדרוש להעלות ל-700 מיליון שקלים
קטי דור ויערה שפירא
03 בינואר 2019
14:05
עודכן ב 15:40

ועדת סל התרופות הגישה היום (חמישי) לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, את הרשימה שגיבשה לשנת 2019. חברי הוועדה התקשו לעמוד השנה בתקציב הסל, העומד על 460 מיליון שקלים. מנכ"ל משרד הבריאות משה סימן טוב אמר כי "זו הייתה אחת השנים היותר קשות, אבל עכשיו הסל הישראלי הוא הכי מעודכן ונותן את כל התרופות החיוניות". 

"כשהתחלתי קדנציה תקציב הסל היה 300 מיליון שקלים והוא עלה ל-500. אני יודע שגם ביומיים האחרונים היו הכרעות קשות. אם אהיה בקואליציה הבאה אדרוש להעלות אותו ל-700", הוסיף סגן השר ליצמן. "בתחילת הדרך ביקשתי שלא יפרסמו דיונים על תרופות ולא כיבדו את זה, וזה עושה לחץ ועוול לחברי הועדה". 

יו"ר ועדת הסל, רוני גמזו, אמר בהכרזה על הסל החדש כי "זו הייתה השנה ביותר שאני יכול לתאר. אם לא היה תקציב שליצמן הביא העבודה לא הייתה אפשרית. כל שר בריאות שיהיה, שיבקש ממני להיות יו"ר הוועדה הבאה ויתן לי שוב תקציב של 500 מיליון אני אסרב, כי לא אוכל לעשות את זה שוב. לחולים - יש תרופות שלא נכנסו אבל אני חושב שהסל ראוי. ההחלטות התקבלו ביושר והקונצנזוס". 

עוד לפני ההגשה, חברי הוועדה מתחו ביקורת חריפה על הפער הגדול בין התקציב שעמד לרשותם לבין המחירים הגבוהים של התרופות החדשות שהוגשו לסל השנה. בין השאר, מדובר בתרופות אונקולוגיות ותרופות למחלות נדירות מתחום הרפואה המותאמת אישית.