צילום: באסל עווידאת, פלאש 90
חברי בל"ד

"בל"ד יאמרו על עצמם שהם שמאל, אבל אני חושב שהם מפלגת ימין"

לקראת בחירות 2019, התוכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב תעסוק בחלקים השונים של הרשימה המשותפת, והפעם: בל"ד - בראשה עומד ג'מאל זחאלקה וחברה בה ח"כ מעוררת המחלוקת חנין זועבי. בריאיון לתוכנית אומר זחלאקה: "הקו הלאומי עדיין מאוד דומיננטי במפלגה"
מרחאבית
03 בינואר 2019
17:10

לפי הסקרים בבחירות הקרובות באפריל, כפי שהיה גם במערכות הבחירות הקרובות, הרשימה המשותפת תהיה אחת מהמפלגות הגדולות באופן יחסי בכנסת עם מספר דו ספרתי של מנדטים. האיחוד של הסיעות הערביות עשה להן טוב מבחינת קולות בקלפי, אבל גם בילבל חלקים גדולים בציבור הישראלי בנוגע להבדלים בין הסיעות השונות ברשימה ומה הן מייצגות. לעיתים נראה כי מה שהכי בולט ברשימה המשותפת הן הפרובקציות שחלק מחבריה מעוררים מפעם לפעם. 

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

כדי לעשות סדר במה שקורה ברשימה שזוכה לרוב הקולות של הציבור הערבי בישראל, מדי שבוע התוכנית "מרחאבית" תעסוק בחלק אחר ברשימה המשותפת, ותארח גורמים מתוך המפלגה. והפעם: בל"ד - הסיעה שבראשה עומד ח"כ ג'מאל זחאלקה וחברה בה ח"כ מעוררת המחלוקת חנין זועבי.

"המרכיב הלאומי, ואפילו לאומני, בבל"ד הרבה יותר חזק מבמפלגות אחרות, לכן אני הייתי משווה אותה למפלגות הימין היהודיות. בבל"ד מקפידים לומר שהם בשמאל אבל אני חושב שהם בימין. הם הסמן הימני של הרשימה המשותפת", כך מסביר יואב שטרן, עיתונאי לשעבר ופרשן לענייני ערבים בעיתון "הארץ" ומחבר הספר "'בני המקום' שיחות עם אזרחים ערבים בישראל".

האזינו לריאיון עם יואב שטרן בכאן רשת ב

עוד אומר שטרן: "בל"ד הוקמה בשנות ה-90' על ידי עזאמי בשארה. הוא ראה שהדרך שלו שונה מהמפלגות האחרות, החליט לצאת לדרך חדשה. הוא לקח זרמים לאומיים שהיו קיימים בחברה הערבית בישראל, אבל מחוץ לפרלמנט בניגוד לגישות הקומוניסטיות בחד"ש. הם הביאו גישה שלפיה הציבור הערבי חייב להתארגן כדי להדגיש את המאפיינים הלאומיים שלו, באופן הרבה יותר פרובוקטיבי ממה שהיה לפני כן בישראל".

על השאלה עד כמה בל"ד רלוונטית היום לציבור הערבי בישראל, אמר שטרן: "מצד אחד, הרגשות הלאומיים קיימים בקרב הציבור הערבי בארץ, כפי שראינו בהפגנה בתל אביב נגד חוק הלאום. מצד שני, יש גם מגמות אחרות בציבור הזה שהן רכות יותר ורוצות חיים משולבים, ויש מעמד ביניים שרוצה לעבוד במוסדות ישראליים. בל"ד תמיד הייתה נגד 'הישראליזציה', אבל בפועל יש המון מזה. אז יש שני מגמות מנוגדות בכל מה שנוגע לבל"ד. אבל הם לא איבדו את הכוח שלהם, ואם מישהו רוצה להראות כמה הוא לאומי ופטריוט הוא יצביע להם".

זחאלקה: "הדגל הפלסטיני מייצג את הזהות שלנו"

יו"ר בל"ד ג'מאל זחאלקה כבר הודיע שלא ימשיך לכהן בכנסת, ובבחירות הקרובות לא יעמיד את עצמו למועמדות כח"כ, אך הוא כן ימשיך להיות בהנהגת בל"ד. "אני 16 שנה בכנסת ויש לי דברים אחרים לעשות בחיים. אמשיך בפעילות הציבורית ואולי גם בפעילות המדעית, בהקשר של הדוקטורט שלי בחקר החשיש", אמר זחאלקה בריאיון ל"מרחאבית".

האזינו לריאיון עם ח"כ ג'מאל זחלאקה בכאן רשת ב

על מקומה של הלאומיות באידיאולוגיית המפלגה אמר זחאלקה: "הקו הלאומי עדיין מאוד דומיננטי במפלגה. בהפגנה נגד חוק הלאום בתל אביב הניפו את הדגל הפלסטיני כי הוא מייצג את הזהות הלאומית שלנו, שחוק הלאום מנסה למחוק. אני יודע שחלקים בציבור הישראלי לא אוהבים את זה אבל שיתרגלו שיש ציבור ערבי עם לאום, זהות ודגל".

יו"ר בל"ד התייחס גם לחברתו למפלגה ח"כ חנין זועבי: "ההתנהגות שלה לא פגעה בבל"ד, זה לא העניין. אולי נפגענו ממה שהתקשורת עשתה מזה. נגד זועבי יש מתקפה שלא הפסיקה מאז אירוע המרמרה, ומנסים להימנע בוויכוח מתוכן הדברים שלה. אנחנו מנסים לשבור את השקט מעל סבלם של אנשים בעזה ובמקומות אחרים. אני מדבר בשם המדוכאים".

זחאלקה התייחס גם להמשך דרכה של הרשימה המשותפת, לאור הדיווחים על רצון חלק מהגורמים ברשימה להתפצל: "עשיתי ימים כלילות כדי שהרשימה תצליח, ואמשיך לעשות כך. חייבים להיערך לזה שאחרים לא ירצו בכך, אבל אני קולט שאחרים גם רוצים בזה, ויש ברית קלאסית. יש גם הצעות אחרות ליו"ר הרשימה חוץ מאיימן עודה ואחמד טיבי. עד עכשיו החלטנו שחד"ש תעמוד בראש, אבל אולי יהיה משהו אחר".