נתניהו ובולטון בפגישה בירושלים, בשנה שעברה
צילום: אי-פי

בולטון: נסיגת ארה"ב מסוריה - לא הזמנה לשימוש בנשק כימי

יועצו הבכיר של טראמפ נחת בישראל: "כל שימוש בנשק כימי מצד המשטר בדמשק ייענה בתגובה קשה מאוד"; על פגישתו מחר עם נתניהו: "מחויבותנו לביטחון ישראל לא נגמרת"
יותם רוזנוולד
05 בינואר 2019
16:29

יועצו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, מזהיר עם בואו לישראל את סוריה ואומר כי אל לה לפרש את הפינוי הצפוי של הכוחות האמריקניים כהזמנה להשתמש בנשק כימי. "מוטב למשטרו של אסד שלא ישגה באשליות. עמדתנו בנושא לא השתנתה כהוא זה - כל שימוש בנשק כימי מצד המשטר בדמשק ייענה בתגובה קשה מאד, כפי שכבר עשינו פעמיים בעבר", הדגיש בולטון. היועץ לביטחון לאומי אמר היום (שבת) את הדברים לכתבים במטוסו בעת שעשה דרכו לנמל התעופה בן גוריון.

בביקורו בישראל ידון בולטון עם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו ועם בכירים אחרים בכמה נושאים ובהם החלטתו של טראמפ לפנות את הכוחות האמריקניים מסוריה. בולטון צייץ אחר הצהריים: "אני מצפה לפגוש בכירים ישראלים מחר ולדון איתם בנושאים בהם יש לנו אינטרסים משותפים, כולל המחויבות הבלתי נגמרת של ארצות הברית לביטחון ישראל".

בולטון צפוי גם לשוחח עם נתניהו גם על המעורבות הסינית ההולכת וגוברת בישראל - והחשש האמריקני מההשפעה של סין על נמל חיפה. הקבינט המדיני ביטחוני קיים בנושא הסיני דיון מיוחד שנחשף בכאן חדשות. בחודש שעבר דיווחנו כי הוחלט על הקמת צוות משותף לשב"כ לאוצר ולמטה לביטחון לאומי בנוגע להשקעות זרות בישראל.

דברי בולטון מצטרפים אל אלה של גורם בכיר במשרד החוץ האמריקני אתמול, שהבהיר כי ארצות הברית לא עוזבת את המזרח התיכון"למרות דברים שנאמרו בעקבות ההחלטה לסגת מסוריה". הבכיר התייחס לביקורו של שר החוץ מייק פומפאו במזרח התיכון בשבוע הבא וציין כי השר ידגיש ש"אנחנו לא הולכים לשום מקום" לשותפות של ארצות הברית באזור.

במשרד החוץ ציינו כי אין לארצות הברית לוח זמנים לנסיגה מסוריה. ״הנשיא החליט שניסוג אבל שזה יעשה באופן מחושב ומתואם עם בנות הברית, באופן שלא יצור ריק אותו יכולים הטרוריסטים לנצל״, אמר הבכיר. עוד נאמר כי ארצות הברית מאמינה שיש להמשיך בלחץ כלכלי ומדיני על משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד כדי להשיג את מטרות ארצות הברית - בהן הוצאת כל כוחות איראן ומניעת התבססות ארגוני טרור במדינה. אתמול דיווחה רשת אן-בי-סי האמריקנית מפי גורם רשמי בצבא ארצות הברית כי מספר מסוים של חיילים אמריקנים עשויים להישאר בדרום סוריה לתקופה בלתי ידועה, גם אחרי נסיגת הכוחות מצפון המדינה.