אליהו מצא
צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

"לא זוכר התבטאויות כאלה נגד רשויות אכיפת החוק מצד מי שאינו ראש ארגון פשע"

שופט העליון בדימוס, אליהו מצא תקף בריאיון בכאן רשת ב את התבטאויות רה"מ נגד היועמש ופרקליטות המדינה: "העם צריך לדעת את כל הנתונים ולראות בפני מי הוא עומד לפני הבחירות"
הבוקר הזה
06 בינואר 2019
09:33

שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליהו מצא, תוקף הבוקר (ראשון) בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות הסרטון שהעלה במוצאי שבת בעניין פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה. בריאיון בתכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב, אמר מצא כי הוא אינו זוכר בכל הקריירה שלו "התבטאויות כאלה נגד רשויות אכיפת החוק מצד מישהו שהוא לא ראש ארגון פשע".

השופט בדימוס, מצא, אמר כי הערות כמו שהשמיע נתניהו הן הסתה במובן הפלילי נגד היועץ המשפטי לממשלה ונגד רשויות החוק. "מה לעשות שלפי שיטתנו ראש הממשלה, השרים, והח"כים כפופים לחוק ואסור להשמיע הערות כמו שהשמיע שהן הסתה נגד היועמ"ש ונגד רשויות החוק? זוהי הסתה במובן הפלילי של המילה".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

השופט מצא אמר כי "כשראש ארגון פשע אומר דברים כאלה אף אחד לא מתייחס לדברים האלה. אז אומרים 'הוא ראש ארגון פשע'". לדבריו, "קלקלו לראש הממשלה את המשחק. המהלך שלו להגיע לשימוע כראש ממשלה. המהלך שלו  חייב את היועץ המשפטי לממשלה ואת הפרקליטות לעשות את העבודה יותר מהר כדי למלא את חובתם. העם רוצה לדעת מי המועמדים שלו. יש הבדל עצום בין ראש ממשלה שיש נגדו כתב אישום או כתב אישום לאחר שימוע לבין ראש ממשלה שעבר את השימוע בשלום".

מצא הוסיף כי "אם לא היה כלום כי אין כלום, צריך להיות אינטרס של ראש הממשלה לקבור את העניין מהר. ראש הממשלה היה צריך לרצות לסיים את השימוע כמה שיותר מהר. למה הוא רוצה לדחות את זה? העם צריך לדעת את כל הנתונים ולראות בפני מי הוא עומד לפני הבחירות".

הוא ציין כי התבייש בשביל נתניהו כשראה את הסרטון "התביישתי בשבילו, כי הוא לא מתבייש. הוא צריך להבין שכהונת ראש הממשלה היא לא נחלה פרטית שהביא מהבית ושצריך לקיים אותה בכל מחיר. הוא הקדים את הבחירות רק כדי להגיע לשימוע אצל היועץ המשפטי לממשלה כראש ממשלה נבחר. כי אז העם אמר את דברו ואיך אפשר בכלל להעמיד לדין ראש ממשלה שנבחר זה עתה ברוב כל כך מאסיבי? אלה ההמונים, המיליונים שדודי אמסלם מדבר עליהם. שבשום אופן לא ישלימו עם מהלך בלי מתקבל על הדעת להעמיד את ראש הממשלה לדין".

מהליכוד נמסר בתגובה: "מגוחך לכנות כהסתה כל ביקורת עניינית של ראש הממשלה על התהליך המשפטי התמוה שמתנהל נגדו בעניין השימוע. הרי אין תקדים שפתחו בשימוע נגד איש ציבור בתקופת בחירות ולא אפשרו לו להשמיע את תשובותיו בשימוע עד הבחירות. גם אין תקדים לחיפזון התמוה שבו מתקבלת ההחלטה על השימוע תוך ימים ספורים בלבד, לעומת דיונים יסודיים שנמשכים כ-18 חודשים בממוצע במקרים דומים. ברור שההתעקשות להביא במהירות חצאי דברים לפני הבחירות, שעליה קובל ראש הממשלה, היא התערבות גסה בבחירות. בית המשפט העליון נמנע בצדק מלהתערב בנבכי הפוליטיקה ומצער שהשופט לשעבר מצא נגרר לקמפיין התקשורתי שמטרתו להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולהעלות את שלטון השמאל".

השר אופיר אקוניס מהליכוד גינה את הדברים בתכנית "קלמן וליברמן": הדברים של השופט מצא הם הסתה חמורה, דברים מסוכנים מאוד, חמורים וחסרי תקדים. כאשר שופט בדימוס, בבית המשפט העליון משווה ראש ממשלה מכהן לראש ארגון פשע נחצו קווים אדומים".