שופטת העליון לשעבר עדנה ארבל
צילום: פלאש 90

עדנה ארבל: "המתקפות נגד היועמ"ש צריכות להדאיג את כולנו"

שופטת העליון לשעבר בכאן רשת ב: "לא זוכרת ביקורת בעוצמות כאלה. אפשר להתנגד להחלטות, אבל יש דרך להביע זאת"
בחצי היום
06 בינואר 2019
13:35

שופטת בית המשפט העליון לשעבר עדנה ארבל אמרה היום (ראשון) כי המתקפות על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, על רקע חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, "מקוממות, מדאיגות ומהוות סכנה". ארבל ציינה בריאיון לאסתי פרז ב"בחצי היום" בכאן רשת ב כי לא זוכרת ביקורת "בעוצמות כאלה ובהיקף כזה". 

האזינו לריאיון המלא עם עדנה ארבל בכאן רשת ב

השופטת לשעבר הדגישה כי המתקפות על גורמי התביעה הן תופעה "שצריכה להדאיג את כולנו ומקעקעת את יסודות הדמוקרטיה". לדבריה, אפשר להסכים עם החלטות ואפשר להתנגד, אבל יש דרך להביע התנגדות. 

ארבל אמרה כי היא מבינה גם את הטענה שאומרת שזכות הציבור לדעת לפני הבחירות אם יש כתב אישום נגד ראש הממשלה, אבל גם את הצד השני שאומר שצריך לעבור על החומר ושזכותו של נתניהו לשימוע. השופטת לשעבר הסבירה כי היועץ המשפטי לממשלה עושה כל מאמץ כדי שהדברים ייעשו במהירות האפשרית.

"יועץ משפטי תלוי בתיקים שהוא מקבל מהפרקליטות שתלויה בחומר שהיא מקבלת מהמשטרה. לפעמים זה לוקח את הזמן שלו. כשהיועץ המשפטי יהיה מוכן הוא יפרסם", אמרה.

דבריה של ארבל מצטרפים לדבריו של שופט העליון לשעבר אליהו מצא, שתקף הבוקר בחריפות את נתניהו. מצא אמר כי הוא אינו זוכר בכל הקריירה שלו "התבטאויות כאלה נגד רשויות אכיפת החוק מצד מישהו שהוא לא ראש ארגון פשע".

האזינו לריאיון המלא עם השופט לשעבר אליהו מצא

השופט בדימוס מצא אמר כי הערות כמו שהשמיע נתניהו הן הסתה במובן הפלילי נגד היועץ המשפטי לממשלה ונגד רשויות החוק. "מה לעשות שלפי שיטתנו ראש הממשלה, השרים, והח"כים כפופים לחוק ואסור להשמיע הערות כמו שהשמיע שהן הסתה נגד היועמ"ש ונגד רשויות החוק? זוהי הסתה במובן הפלילי של המילה".

השופט מצא אמר כי "כשראש ארגון פשע אומר דברים כאלה אף אחד לא מתייחס לדברים האלה. אז אומרים 'הוא ראש ארגון פשע'". לדבריו, "קלקלו לראש הממשלה את המשחק. המהלך שלו להגיע לשימוע כראש ממשלה. המהלך שלו  חייב את היועץ המשפטי לממשלה ואת הפרקליטות לעשות את העבודה יותר מהר כדי למלא את חובתם. העם רוצה לדעת מי המועמדים שלו. יש הבדל עצום בין ראש ממשלה שיש נגדו כתב אישום או כתב אישום לאחר שימוע לבין ראש ממשלה שעבר את השימוע בשלום".